İKSV Tiyatro Festivali’nde Titus Andronicus

17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nin ikinci oyunu 11 Mayıs akşamı sergilenen Semaver Kumpanya’nın Titus Andronicus’uydu. Sinan Fişek tarafından “Beş Perdelik Maganda Faciası” olarak uyarlanan oyunun yönetmeni ise Işıl Kasapoğlu. Sürreel bir yeraltı hikayesi üzerinden uyarlanan oyunun konusu kısaca şöyle:

Romalı General Titus Andronicus, Gotlarla savaşından büyük bir zaferle geri döner. Döndüğü gün, imparatorluk seçimi yapılacaktır. Esir Gotlardan Tamara’nın büyük oğlu Alarbus kurban edilir ve imparator olarak Saturninus seçilir. Saturninus imparator olur olmaz, Titus’un kızı Lavinia’yla evlenmek ister ama kardeşi Bassanyus Lavinia’yı kaçırır. Saturninus esir Gotların başı Tamara’yla evlenmeye karar verir ve olaylar gelişir. Gotlarla savaşı kazanmak uğruna yirmi iki oğlunu kaybeden Titus’un gözünün önünde Tamara kölelikten eceliğe yükselir ve korkunç bir intikam savaşı başlamış olur. İntikam bulaşıcı bir hastalık gibidir. Titus’un oğulları, Saturninus ve ailesi ve Roma’da yaşayan halk da bu savaştan paylarını almadan kurtulamayacaklardır.

Titus Andronicus, Shakespeare’in ilk trajedi eserlerinden biri ve aynı zamanda da diğer oyunları içerisinde vahşet ve şiddet dozu en yüksek olanıdır. Oyun Sinan Fişek ve Işıl Kasapolu tarafından 90’lı yıllarda projelendirilse de, içerdiği şiddet dozu, dilinin ağırlığı ve kadronun kalabalık olması nedeniyle alıcı bulamamış.  Oyunun program dergisinde Titus Andronicus’un Türkiye’de lk kez sahnelendiği belirtiliyor. Dolayısıyla oyun Semaver Kumpanya’nın uyarlama versiyonu sayesinde Türkiye’de ilk kez 11 Mayıs 2010 akşamı Çevre Tiyatro’sunda sahnelenmiş oldu.

Oyunun sonunda Semaver Kumpanya oyuncuları prömiyer geleneklerine uyarak oyunda emeği geçen herkesi tek tek sahneye çağırdılar.

Ana gövdesini su boruları ve onlara bağlı zincirlerin oluşturduğu dekor tasarımı Cem Yılmazer’e ait. Ayrıca oyundaki tüm kılıçlar ve bıçaklar da aynı konsept içerisinden Nevin Köksal tarafından yeniden yaratılmış. Karanlık atmosferle uyum içerisindeki müzikler Alper Meral’in;  kostüm ve aksesuar tasarımları Tomris Kuzu’ya ait. Oyunun butaforu ise Karina Cheres. Yönetmen yardımcıları Tansu Biçer ve Gülin Kılıçay’dan oluşuyor.

On beş kişilik oyuncu kadrosu ile kotarılan uyarlama Titus Andronicus 15 Mayıs 2010 saat 18:30’da yine festival kapsamında sahnelenecek.

İlker Yasin Keskin /Mimesis