Cilo’nun Yüceliği Sanatla Buluşuyor

Gever (Yüksekova) Belediyesi Colamerg (Hakkari) ve Gever’deki sivil toplum örgütlerinin de desteğiyle ‘Cilo’nun yüceliğini sanatla buluşturuyoruz’ sloganıyla 1. Cilo Kültür Sanat Günleri düzenleyecek.

1. Cilo Kültür Sanat Günleri için geri sayım başladı. 17 ve 18 Temmuz günlerinde düzenlenecek olan festivalin programını açıklamak amacıyla Yüksekova Belediyesi’nde Belediye Başkanı Ruken Yetişkin başkanlığında, Esendere Belediye Başkanı Hurşit Altekin, İl Genel Meclisi Başkanı Ferzende Yılmaz, BDP Yüksekova İlçe Başkanı Hüsnü Bulgan, Yüksekova Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İrfan Sarı, Yüksekova Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cemil Özçelik, Kent Konseyi Başkanı Muhyettin Önal, Kurdi-Der Başkanı Besim Baykal, Sanayi Sitesi Başkanı Nurettin Çalış, Gever Kültür Derneği’nden Ayhan Kızıldoğan ve mahalle muhtarlarının katıldığı bir toplantı yapıldı.

Yetişkin, programı açıklamadan önce kısa bir konuşma yaparak 30 yıldır süren savaştan en çok etkilenen kentlerden birinin Yüksekova olduğunu ve yaşanan “kirli savaş” süresince kültür ve sanattan mahrum kalan Yüksekova’nın artık bir kültür sanat festivaline ihtiyacı olduğunu belirtti. Hakkari, Şemdinli, Çukurca ve Başkale’den katılım beklediklerini dile getiren Yetişkin, festivalin birinci gününün Apê Musa Parkı’nda düzenleneceğini ve Yüksekova Belediyesi önünde toplanacak kitlenin parka kadar Erbane Grubu eşliğinde yürüyeceğini, ikinci günün ise Bulaklı (Memka) Köyü’nde yapılacağını ve Güldere Köyü Köprüsü üzerinden festival alanına kadar yürüyüş düzenleneceğini duyurdu.

Festival programı…

Yürüyüşle başlayacak olan festivalin ilk gününde Sebahat Tuncel, Hamit Geylani’nin katılacağı ‘Kürt sorununda çözüm yolu: Demokratik Özerklik’ paneli gerçekleşecek. Hicri İzgören, Selim Oramar, İrfan Sarı’nın katılacağı şiir dinletisinin ardından Şavaklar belgeseli ve Mala Dina oyunu sahnelenecek. Festivalin ikinci gününde ise Koma Bertav, Koma Guldexwun, Koma Neviyên Azad müzik dinletisi, Gever Kültür Merkezi Folklor gösterimi, Şanoya Çarçela tiyatro oyunu, Divana Dengbêjan ve konserle son bulacak.

Yeni Özgür Politika