İstanbul’da Bir Karşıyakalı Akademi 35Buçuk

Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk Bölümü mezunu Vahide Gördüm, sahne hayatını sürdürmek için ayrıldığı İzmir’e duyduğu sevgiyi, kurdukları sanat merkezinde yaşatıyor.

İzmirli ünlü oyuncu Vahide Gördüm, oyuncu eşi Altan Gördüm ve Tolga Örnek’le birlikte bir yıl önce hayata geçirdi ‘Akademi 35Buçuk’ adlı sanat evini… Artık tüm Türkiye biliyor, ’35 buçuk’ deyince, akla Karşıyaka geliyor. Bu ifade fanatizmi çağrıştırsa da, espriye indirgendiğinde Karşıyakalıların kendini ayrıcalıklı hissetmesini ve kentlerine duydukları bağlılığı yansıtıyor.
Ama hepimizin sevdiği İzmirli bir sanatçı var ki, ’35 Buçuk’, onun için İzmir ve Karşıyaka’ya duyduğu hasretin bir ifadesi. Ünlü oyuncu Vahide Gördüm’den bahsediyoruz… İzmir’de doğan, oyunculuk eğitimi aldığı Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk Bölümü’nü birincilikle bitiren başarılı sanatçı, kentin sanat yönünden doyurucu imkanlar sunamayışı yüzünden, Ankara Sanat Tiyatrosu kökenli usta tiyatrocu Altan Gördüm’le evlendikten sonra, başkentin yolunu tuttu…

HER ŞEY DÜŞÜNÜLMÜŞ

AST’ta ve Adana Devlet Tiyatrosu’nda yıllarca oynayan Vahide Gördüm, dizi tekliflerini değerlendirmek üzere yerleştikleri İstanbul’da, İzmir’e duyduğu sevgiyi hiç yitirmedi. Ünlü sanatçı, sonunda eşi ve başarılı yönetmen Tolga Örnek’le birlikte kurdukları sanat evine, ‘Akademi 35Buçuk’ adını koymayı uygun gördü.

Akademi 35Buçuk sanat evi, tiyatro alanında teorik ve uygulamalı kursların yanı sıra, profesyonel dünyada iş başvurularından görüşmelere hazırlığa kadar pek çok konunun da işlendiği derslere, aylık seminerlere ve atölye çalışmalarına yer veriyor programında…

Üç katlı akademide, sahne ve kamera önü oyunculuk eğitimlerinin yapıldığı iki büyük oyunculuk atölyesi, diksiyon/spikerlik ve diksiyon/seslendirme çalışmaları için iki derslik, bir seslendirme odası ve rejisinin yapıldığı özel bir sınıf bulunuyor. Ayrıca öğrenciler için kafeterya, dersleriyle ilgili araştırma yapabilecekleri bir kütüphane de ihmal edilmemiş. Kütüphanede, yerli ve yabancı pek çok oyun metninden, sinema ve tiyatro kitaplarına, senaryolardan oyunculukla ilgili eğitim kasetlerine kadar tüm argümanlar mevcut.

DENEYİMLİ BİR KADRO

Öğretim kadrosunda Vahide Gördüm, Altan Gördüm ve Tolga Örnek’in yanı sıra, oyuncu-dövüş koreografı Gürhan Elmalıoğlu, seslendirme sanatçıları Murat Atıl, Sungun Babacan ve Işın Feyman ile dansçı Burcu Kazbek’in de bulunduğu ‘Akademi 35Buçuk’ bünyesinde kurulan “Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu” ile oyunlar da sahneliyor.

“Şehir tiyatrosu olsa, kalabilirdim”

İstanbul’da ziyaret ettiğim akademide, Vahide ve Altan Gördüm’ün yanı sıra öğrencilerle konuşma fırsatı buldum. Öğrenciler, kendilerini geleceğe hazırladıkları sıcak bir yuva olarak görüyorlar Akademi 35Buçuk’u. Vahide Gördüm’ün ise ‘İzmir’ deyince gözleri parlıyor… “Orada kalmak için çok uğraş verdim. Devlet tiyatrosunda alt kadrolarda bile rol almayı kabullenerek direndim. Ama İzmir, kendi içinden yetiştirdiği sanatçılara yeterli imkanları sunamıyor. Bir şehir tiyatrosu bile kurulamadı. Eğer oyunculuk için alternatif imkanlar bulabilseydim, sahne hayatımı kendi memleketimde sürdürürdüm Bu konuda İzmir artık silkinmeli” diyor.

Yeni Asır