Harbiye’de Yeni Bir Sahne, Yeni Bir Oyun

MİMESİS – Haber / Tiyatro Artı, 6 Kasım akşamı “Kök” oyunu ile Harbiye’de Mekan Artı’nın açılışını gerçekleştirdi. Her türlü sanat etkinliğine, farklı tiyatro topluluklarına, bağımsız oluşumlara kapılarını açacak olan Mekan Artı’nın, sanatın birleştirici yönüne hizmet etmesi hedefleniyor. Araştırmayı, deneyerek görmeyi ve bozup yeniden yapmayı ilke edindiklerini ifade eden Tiyatro Artı, Mekan Artı ile Türkiye’de sanat adına bağları kuvvetlendirme ve seyircisinden kopuk olmayan bir oluşum kurma çabasında.

6 Kasım günü Mekan Artı’nın açılış oyunu olarak sergilenen Tiyatro Artı’nın “Kök” oyunu seyirciyi 1923 mübadelesini anmaya ve anlamaya çağıran bir belgesel oyun. Müzik, dans, tiyatro, gölge oyunu gibi farklı sanat dalları ve tekniklerinin kullanıldığı oyun iki taraftan dört gencin mübadele öykülerini konu alıyor. Dış ses aracılığıyla okunan Lozan maddeleri ile seyirci, büyük kanun cümlelerinin sıradan insanların hayatlarında ne denli büyük izler bıraktığına tanık oluyor ve Türkiye için halen güncel bir yara olan zorunlu göç gerçeği ile yüzleşiyor.

Mekan Artı’da Kasım ayında gerçekleşecek diğer oyunlar Esmeray’ın “Cadının Bohçası”, Aksine Tiyatro’nun “Parça Tesirli Pazarlar”, Fabrika Sanat’ın “Orda” oyunları. Aynı zamanda Mekan Artı, Kasım ayında Dance Camera 2010 Festivali’ne ev sahipliği yapıyor ve haftanın Pazartesi günlerini ’40 öncesi film gösterimlerine ayırıyor.

Didem Karanfil / MİMESİS