İBB Şehir Tiyatroları’nda, Kasım Ayının İlk Haftasında 1’i Yeni 14 Oyun…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Kasım ayının ilk haftasına küçük tiyatroseverlerin beğenisini kazanacak yeni bir oyunla başlıyor; Biri Hiçbiri ya da Hepsi…

Engelli gençlerin İBB Şehir Tiyatroları’nın profesyonel oyuncularıyla birlikte sahne alacağı Yonca İnal Eğilmezbaş’ın yazıp, yönettiği Biri Hiçbiri ya da Hepsi oyunu 1–2 Kasım 2010 tarihlerinde saat 20.30’da, 10–24 Kasım 2010 tarihlerinde saat 11.00’de Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde ücretsiz olarak sahnelenecek.

3-7 Kasım 2010 tarihleri arasında İBB Şehir Tiyatroları’nda oynanacak oyunlar ise şöyle;Biri Hiçbiri ya da Hepsi, Meraklısı İçin Öyle Bir Hikâye, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, İntiharın Genel Provası, Dört Kişilik Bahçe, Gizli Oturum, Düşüş, Bekleme Salonu, Çizmeli Kedi, Şahmeran, Boya Benek, Benim Arkadaşım Yok, Kazuu, Fareli Köyün Kavalcısı.

İBB Şehir Tiyatroları Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde, 3-7 Kasım 2010 tarihlerinde sahnelenecek olan Meraklısı İçin Öyle Bir Hikâye’de Savaş Dinçel, Türk edebiyatının en önemli kalemlerinden Sait Faik’in öykülerinden, anılarından, yazılarından yola çıkarak onun şahitliğinde bir İstanbul turu yaptırıyor seyircilere… Ergün Işıldar’ın yönettiği, Naşit Özcan’ın rol aldığı oyun, seyircileri, önce Burgazada, ardından Karaköy, Tünel, Beyoğlu, Hristaki Pasajı ve Taksim Parkı’na götürüyor.

İBB Şehir Tiyatroları’nın müzikli oyunu Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, 3-7 Kasım 2010 tarihleri arasında Kâğıthane Sadabad Sahnesi’nde izleyicisiyle buluşacak… Aziz Nesin’in kaleminden birey-devlet ilişkisini sorgulayan oyunu, Y. Kenan Işık yönetiyor. Oyunda Derya Kurtuluş, Ezgim Kılınç, Nur Saçbüker, Hasibe Eren, Ergün Işıldar, Şevket Avşar, Mehmet Bulduk, Can Doğan, Savaş Barutçu, Tuğrul Arsever, Mert Turak, Yalçın Avşar, Mevlüt Demiryay, Osman Gidişoğlu, Volkan Ayhan, Murat Güreç, Murat Üzen, Hamit Erentürk, Reyhan Karasu, Selin Türkmen, Senem Oluz, Berna Adıgüzel, Nurdan Kalınağa, Tolga Coşkun, Kahraman Acehan, Tankut Yıldız, Özgürefe Özyeşilpınar, Göksel Arslan, Cihan Kurtaran, Yasemin Güvenç, Özge O’Neill Sarımola, Bahar Özge Göze, Yılmaz Arda Alpkıray, Okan Patırer, Doğan Şirin, Berk Samur rol alıyor. Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz’ın müzikleri Timur Selçuk imzasını taşıyor.

İntiharın Genel Provası’nda, intihar etmek isteyen bir mimar Tuna köprüsüne gelir. “Sanatsal bir ölüm” hayaliyle, sevgilisine son kez telefon edip aşkını vurgular. İntihar Eden Adam, köprüden tam atlayacağı sırada Balıkçı feryat edip onu durdurur: Köprü altına ağ yerleştirdiğinden adam buradan atlamamalıdır. Derken adamın sevgilisi Kadın belirir, intihara engel olmaya çalışır. İntihar Eden Adam tam atlayacakken Kadın ile Balıkçı dans etmeye başlar. Bu sırada beyaz üniformasıyla Kaptan belirir. İntiharda kararlı olan adamın mesleğini öğrenince ona bir iş teklifi yapar…Duşan Kovaçeviç’in yazdığı oyunu M. Nurullah Tuncer yönetiyor. Bora Seçkin, Serhat Mustafa Kılıç, İbrahim Can, Bennu Yıldırımlar’ın rol aldığı oyun, Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde 3-7 Kasım 2010 tarihleri arasında sahnelenecek.

Dört Kişilik Bahçe’de geçmişte renkli günlere tanıklık etmiş ahşap konak artık, üç “unutulmuş” kadının ve eski bir Osmanlı paşası olan Server Bey’in kendi tenhalıklarına sığındığı bir limana dönüşmüştür. Değişen düzen içinde savrulan aile, artık hiçbir şeyin yaşamadığı bu konakta, tıpkı insana onarılmazlık duygusu veren bahçe gibi sırlarıyla birlikte tutukludur sanki… Çağdaş Türk tiyatrosunun usta kalemi Murathan Mungan’dan, yüzleşmelerle gelişen hüzünlü bir hikâye. Arka planda ise son İstanbul…

3-7 Kasım 2010 tarihleri arasında Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi’nde sahnelenecek olan Dört Kişilik Bahçe’nin yönetmeni Ersin Umulu. Oyunda, Ayşe Kökçü, Sevil Akı, Metin Çoban, Esin Umulu rol alıyor.

Gizli Oturum, insanın özgür iradesiyle seçtiği varoluşun başkası karşısında değiştirilemeyeceğini işliyor. Garcin, Estelle ve Ines ölümün döngüsü içinde, hayatlarında olan biten her şeyi önce eksik bir biçimde, sonrasında ise içtenlikle birbirleriyle paylaşırken; aslında geçmişteki hatalarını ve gerçek kişiliklerini ortaya koyuyorlar.
Oyunda; Ece Okay, Özge Özder, Emre Narcı, Osman Gidişoğlu-İskender Bağcılar-Enes Mazak rol alıyor. Çağdaş tiyatro klasikleri arasına girmiş olan Jean Paul Sartre’ın oyununu Ergün Işıldar yönetiyor. Gizli Oturum, 3-7 Kasım 2010 tarihleri arasında Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde seyredilebilir.

Düşüş, ülkemiz tarihinde önemli bir sürece damgasını vuran İttihat ve Terakki’nin, 1908 yılından sonra yaşama ve yönetime egemen oluşunun sonuçlarını anlatırken, insanın toplumsal değişimler karşısındaki duruşunu eleştirel bir gözle, çok yönlü biçimde ele alıyor. Nahid Sırrı Örik’in “Sultan Hamid Düşerken” adlı romanından Kemal Bekir’in yazdığı, Engin Gürmen’in yönettiği oyunda; Engin Gürmen, Haşmet Zeybek, Defne Gürmen Üstün, Toron Karacaoğlu, Oya Palay, Melike Altınbaran, Ali Karagöz, Erkan Sever, Rahmi Elhan, Yavuz Şeker, Murat Derya Kılıç, Özgür Dağ, Caner Çandarlı, Gökhan Eğilmezbaş, Samet Hafızoğlu, Engin Coşkun rol alıyor. Düşüş, 3-7 Kasım 2010 tarihleri arasında Ümraniye Sahnesi’nde seyredilebilir.

Bekleme Salonu’nda her şey bir firmanın eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla mülakat yapması ile başlar. Yapılan elemeler sonucunda, iki genç adam ve bir kadından oluşan üç kişi, mülakatın son aşamasına kalmışlardır. Oyun, bu üç kişinin aynı oda içersinde kilitli kalmalarını ve odadan çıkma çabalarını anlatıyor. Yiğit Sertdemir’in yazdığı Tolga Yeter’in yönettiği oyunda; Cengiz Tangör, Ertuğrul Postoğlu, Zeynep Özyağcılar rol alıyor.Bekleme Salonu, 5-6 Kasım 2010 tarihinde Küçükçekmece Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde seyredilebilir.

İBB Şehir Tiyatroları Kasım Ayında Yeni Çocuk Oyunu ile Küçüktiyatroseverlerle

İ.B.B. Şehir Tiyatroları, Kasım ayının ilk haftasında Biri Hiçbiri ya da Hepsi adlı çocuk oyununu küçük tiyatroseverlerle buluşturuyor.

İ.B.B. Şehir Tiyatroları’nın yeni oyunu “Farklı Olanlar ve Farklı Gelişenler Tiyatro Projesi” kapsamında çalışılan Biri Hiçbiri ya da Hepsi adlı oyun küçük tiyatroseverlerle buluşacak. Ücretsiz olan oyun 1-2 Kasım 2010 tarihlerinde 20.30’da, 10–24 Kasım 2010 tarihlerinde saat 11.00’de Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde seyredilebilir. Biri Hiçbiri ya da Hepsi adlı oyunun yazarı ve yönetmeni Yonca İnal Eğilmezbaş.

Emill Alfred Hermann’ın yazdığı Tolga Yeter’in yönettiği Çizmeli Kedi adlı oyun, 6-7 Kasım 2010 tarihlerinde Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde seyredilebilir.

Gülşah Gülebenzer’in yazdığı, Semah Tuğsel’in yönettiği Şahmeran, 6-7 Kasım 2010 tarihlerinde Kâğıthane Sadabad Sahnesi’nde…
 
Gökçe Okay Delagrange’nin yazdığı Ece Okay’ın yönettiği Boya Benek oyunu, 4-5 Kasım 2010 tarihlerinde Kâğıthane Küçük Kemal Çocuk Tiyatrosu Sahnesi’nde küçük tiyatroseverlerle buluşacak.
 
Turgut Denizer’in yazıp yönettiği Benim Arkadaşım Yok, 4-5-6-7 Kasım 2010 tarihlerinde Gaziosmanpaşa Ferih Egemen Çocuk Tiyatrosu Sahnesi’nde seyredilebilir.
 
Hakan Yavaş’ın yazıp yönettiği Kazuu adlı oyun, 6-7 Kasım 2010 tarihlerinde Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde tiyatroseverleri bekliyor.
 
Adrian C. Mitchell’in yazdığı, Gülsün Siren Kınal’ın oyunlaştırdığı ve Cem Karakaya’nın yönettiği Fareli Köyün Kavalcısı, 6-7 Kasım 2010 tarihlerinde Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde seyredilebilir.
 
İyi seyirler…
 
Meraklısı İçin Öyle Bir Hikâye
3-4-5-6-7 Kasım 2010 Fatih Reşat Nuri Sahnesi
Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz
3-4-5-6-7 Kasım 2010 Kâğıthane Sadabad Sahnesi
İntiharın Genel Provası
3-4-5-6-7 Kasım 2010 Kadıköy Haldun Taner Sahnesi
Dört Kişilik Bahçe
3-4-5-6-7 Kasım 2010 Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi
Gizli Oturum
3-4-5-6-7 Kasım 2010 Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi
Düşüş
3-4-5-6-7 Kasım 2010 Ümraniye Sahnesi
Bekleme Salonu
5-6 Kasım 2010 Küçükçekmece Sefaköy KSM Sahnesi
Çizmeli Kedi
6-7 Kasım 2010 Fatih Reşat Nuri Sahnesi
Şahmeran
6-7 Kasım 2010 Kâğıthane Sadabad Sahnesi
Boya Benek
4-5 Kasım 2010 Kâğıthane Küçük Kemal Çocuk Tiyatrosu Sahnesi
Benim Arkadaşım Yok
4-5-6-7 Kasım 2010 Gaziosmanpaşa Ferih Egemen Çocuk Tiyatrosu Sahnesi
Kazuu
6-7 Kasım 2010 Kadıköy Haldun Taner Sahnesi
Fareli Köyün Kavalcısı
6-7 Kasım 2010 Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi 
__________________________________________________________
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROLARI
Genel Sanat Yönetmenliği – 0212 455 39 00
Basın Halkla İlişkiler – 0212 219 10 78 / Faks: 0212 225 92 76
e-mail: basin.yayin@ibb.gov.tr web: www.ibst.gov.tr