Pink Floyd Baleyle Buluşursa…

İtalyan La Scala Tiyatrosu Bale Topluluğu, 1972 yılında Pink Floyd’un canlı performansıyla dünya prömiyerini yapan muhteşem “Pink Floyd Balesi”ni, 25-28 Kasım tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde sahnelemeye hazırlanıyor!

İtalyan La Scala Tiyatrosu Bale Topluluğu, showhow organizasyonu ile muhteşem bir gösteri için İstanbul’a geliyor. 1972 yılında, dünya prömiyerini 32.000 kişilik bir seyirci kitlesine, Pink Floyd’un canlı performansı eşliğinde yapan “Pink Floyd Balesi”, grubun milyonlar satan albümlerinden seçilen 13 hit parçasının dansla olan mükemmel yorumunu ortaya koyuyor. Efsanevi rock grubu Pink Floyd’un şarkıları ve dünyaca ünlü koreograf Roland Petit’nin yaratıcılığıyla bütünleşen “Pink Floyd Balesi”; güncelleştirilmiş 90 dakikalık versiyonu ile La Scala Tiyatrosu dansçılarının nefes kesen sahne performansları eşliğinde 25-28 Kasım tarihlerinde İstanbul’u büyüleyecek. Bir showhow organizasyonu olan “Pink Floyd Balesi”; İtalya devleti, İtalya Türkiye Büyükelçisi Gianpaolo Scarante, Milano Belediye Başkanı Letizia Moratti ve Kültür ve Sanattan Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Maximiliano Finazzer Flory’nin himayesinde, İtalya İstanbul Başkonsolosluğu, Başkonsolos Gianluca Alberini, Gabriella Fortunato’nun yönetimindeki İtalyan Kültür Merkezi’nin işbirliğinde, La Scala Tiyatrosu uluslararası turneler ana ortağı UniCredit Grup’un sponsorluğu ve İtalya – Türkiye ilişkilerinde önemli rol oynayan iş adamı Celaleddin Bilgiç’in girişimleriyle gerçekleşecek.

60’lı yılların sonunda, küçük bir kızın elindeki plâğı heyecanla babasına götürmesiyle başlayan hikâye, yıllarca kapalı gişe oynayacak bir bale gösterisiyle son buldu. Büyük bir Pink Floyd hayranı olan küçük kızının önerisi üzerine, Roland Petit, “Hey You”, “Is There Anybody Out There?”, “Money” gibi rock klâsiklerini, solo, düet ve grup danslarına uyarlayarak eşsiz bir gösteriye imza attı. Kurguladığı baleyi gruba tanıtmak amacıyla İngiltere’ye doğru gemiyle yola çıkan Petit, bir konser sonrasında onlara ulaştı ve projesini anlattı. Pink Floyd’un büyük memnuniyetle kabul ettiği proje, grup üyelerinin kendi önerileri üzerine 1972 yılında Fransa’nın Marsilya kentinde ilk kez, Pink Floyd’un canlı performansıyla seyircilere sunuldu. Her gösteride giderek daha fazla talep alan “Pink Floyd Balesi”, prömiyerin başarısını, efsanevî grubun canlı sahnesine bağlayanları mahcup ederek, uluslararası bir gösteri olma unvanını da kazandı. Grubun 13 şarkısını modern ama derinlerinde klâsik tekniklere sahip olan dans hareketleriyle bütünleştiren Petit’nin, 1972’den bu yana genişlettiği eser, La Scala Tiyatrosu Bale Topluluğu tarafından, şimdiye kadarki en uzun hali olan 90 dakikalık bir performansla sergilenecek.

İstanbul eşi benzeri olmayan bir gösteriye hazırlanıyor!

1778 yılında Milano’da kurulan ve Salieri’nin Europa Riconosciuta operası ile açılışını yapmış, Othello, Falstaff gibi ünlü operaların prömiyerlerinin gerçekleştiği La Scala Tiyatrosu, “Pink Floyd Balesi” ile İstanbullu sanatseverlerle buluşarak, on sekizinci yüzyıldan bu yana beraberinde taşıdığı kalitesiyle herkesi etkisi altında bırakacak ve ilk kez Türkiye’de sanatseverlere unutamayacakları bir deneyim yaşatacak.

İtalyan La Scala Tiyatrosu Bale Topluluğu’nun ünlü dansçıları tarafından gerçekleştirilen,  sahneye koyuluşu ve tasarımı Jean-Michel Désiré tarafından yapılan göz alıcı ışıklandırmasıyla da dikkat çeken Pink Floyd Balesi; “The Wall”, “The Dark Side of The Moon”, “Meddle”, “Relics”, “Obscured by Clouds” ve “Is There Anybody Out There?” albümlerindeki 13 parçanın kullanıldığı 18 bölümden oluşuyor.

La Scala Tiyatrosu Bale Topluluğu Direktörü Makhar Vaziev’in, dansçılara hem teknik yeteneklerini ortaya çıkarma hem de artistik duygularına teslim olma imkânı sağlayan eşsiz bir gösteri olarak tanımladığı Pink Floyd Balesi, 25 – 28 Kasım tarihleri arasında, 4 günde 5 gösteri ile sanatseverlerle buluşacak. Showhow organizasyonuyla, NTV Radyo’nun medya sponsoru, Hilton İstanbul ile Conrad İstanbul Otelleri’nin konaklama sponsoru olarak destek verdikleri ve Lancia’nın katkılarıyla gerçekleşecek gösteri, İstanbul Kongre Merkezi’nde Pink Floyd hayranları ve dans tutkunlarına akıllarından asla silinmeyecek bir deneyim yaşatacak.

Bilgi için:

Didem Ayberkin – showhow

0533 366 56 83 – didem@showhow.com.tr