Yazıcıoğlu’ndan İsmail Dümbüllü’ye Ağır Eleştiri!

Kanaltürk’te yayınlanan 2.Sayfa Programı’na konuk olan tiyatrocu Erhan Yazıcıoğlu, tiyatro camiasının eskilerine yönelik sert açıklamalar yaptı. Tiyatronun duayeni olarak bilinen İsmail Dümbüllü’nün “kavuk”unun kendisi için bir anlam ifade etmediğini söyleyen Erhan Yazıcıoğlu, “Gençliğimde onunla oynarken benden komik olamazsın deyip bana tekme attı. Benim için İsmail Dümbüllü’nün kavuğu bir anlam ifade etmiyor” dedi.

İstanbul Şehir Tiyatroları’nda sonradan yetişen isimlerin İsmail Dümbüllü’den daha iyi olduğunu ve İstanbul Şehir Tiyatroları sayesinde tiyatromuzun geliştiğini söyleyen Erhan Yazıcıoğlu, “İsmail Dümbüllü’den alınacak bazı kırıntılar vardır; ancak ondan sonra gelenler asıl yolu açtı. Şehir Tiyatrolarında dünya klasikleri oynanırken, yazarlar burada yazdıklarıyla kendilerini geliştirdiler ve para kazandılar. İsmail Dümbüllü döneminde tek olabilir ve onun meşhur kavuğu Münir Özkul ve daha sonra bir tiyatrodaki bir oyunda yönetmenliğimi yapan Ferhan Şensoy için anlamlı olabilir. Ancak benim için bir anlam ifade etmiyor. Çünkü onunla karşılıklı oynadığımız bir oyunda bana “Benden komik olamazsın deyip, seyircinin önünde popoma tekmeyi attı. Süklüm püklüm kulise gittim. O an hiç bir zaman aklımdan gitmez. Bu olayı orada bulunan bazı oyuncular da görmüştü” dedi.

O anda orada bulunan oyuncu isimlerini vermeyen Erhan Yazıcıoğlu, “Sadece İsmail Dümbüllü değil, sonraların önemli isimleri mikrofona yakın olmamamız için kollarıyla önümüzü keserlerdi. Şimdi yıllar sonra dublaj yönetmeni olduğumda geldiler karşıma, bunları sordum niye yaptınız diye. Onlar ne bilelim işte deyip geçiştirdiler. Artık fazla üzerine gitmemek lazım. Ama şimdi hepsiyle iyi anlaşıyoruz” ifadelerini kulllandı.

National Turk