Kalbeliya – Geleneksel Hint Roman Dansı Atölyesi

Geleneksel Hint Roman dansı Kalbeliya atölyesi, bugün saat 19:00’da Maya Quiminal yürütücülüğünde Dans Buluşma İstanbul’da 

Kalbeliya dansı Hindistan’ın Rajasthan bölgesindeki Kalbelia topluluğundaki kadınlar tarafından yapılan güçlü bir dans türüdür. Dansçılar siyah ve gümüş işlemeli geleneksel etekler ile kendilerini güzelleştirip danslarını gerçekleştirirler. Herketlerinde doğadaki canlıların zarif hareketlerini hatırlatan figürler görülmektedir. Danslarında Hindistana özgü yerel müzikler kullanılmaktadır. Müzikte temponun artması ile hareketler hızlanır ve canlanır.

Maya, beş yaşından beri İsviçrede çağdaş dans ve klasik batı tarzı danslar üzerine eğitim almaktadır. 2002 yılında Hint klasik dansı olan «Kathak»  eğitimi almakta ve dersler vermektedir. Delhi’de bulunan Shree Kalakendra of Banaras Üniversitesi’nde bulunan Miss Kavita Thakur ve Gurus Miss Srivastavas ile birlikte her sene çalışmalarına devam etmektedir. Hindistan’da bulunduğu dönemdede «Odissi» ve Kalbeliya çingene dansları ile ilgili eğitim almıştır.

Bilgi için: 0 212 252 82 76 ya da www.dansbulusma.com