Tiyatro Boğaziçi 8 Mart’ı Getronagan Liseli Kadınlarla Kutladı

Mimesis Haber – Feministler ve kadın sanatçılar farklı etkinliklerle 8 Mart’ı kutlamaya, kadın örgütlülüğünü ve dayanışmasını gündeme getirmeye devam ediyor.

Tiyatro Boğaziçi’li kadınlar, hafta boyu gerçekleşen farklı etkinliklerin yanısıra, 8 Mart gününü Getronagan Liseli kadınlarla kutladılar. Kadınların tiyatrosu formundaki Bir Kadın Uyanıyor Getronagan Lisesi tiyatro salonunda yüzü aşkın kadın öğrencinin yanı sıra kadın öğretmenlere ve çalışanlara sergilendi.

Sevaily Saral’ın yazıp Aysel Yıldırım’ın oynadığı oyun gerçek yaşam hikâyesine dayanıyor. Sağlam bir oyun metninin başarılı icrasıyla birçok duyguyu bir arada yaşayan seyirciler oyun boyunca birlikte ağlayıp birlikte güldü. Oyundaki kadınlık durumları, kadın mahremiyeti, kadın argosu sadece kadın seyirciyle paylaşıldı.

Oyun sonrası Bir Kadın Uyanıyor ekibi ile seyirciler arasında hem oyun hem de kadınların tiyatrosu konusu hakkında bir söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşide seyirciler -öğrencisinden müdürüne, çalışanından öğretmenine- bir arada ilk defa böyle bir deneyim yaşadıklarını belirterek kadınlık durumu üzerine tartışma fırsatı yakaladıklarına memnun olduklarını söylediler.

Medya “mağdur kadın” imgesini dayatıyor!

Öğrencilerden gelen oyun hakkındaki yorumlar ise şöyle:

Egemen medyanın sürekli dayattığı “mağdur kadın” imgesinin tersine, oyunda engeller karşısında dirençli duran, zorlansa da her seferinde uyanışını yaşayan kadın vurgusunun güçlendirici bir şey olduğunu; kadına karşı şiddet dendiğinde sürekli fiziksel şiddetin gündemleştirildiğini, hâlbuki psikolojik şiddet ve yalnızlaşmanın da orta sınıf kadınlar için çok ciddi bir sorun olduğunu ifade etti. Oyunu izlemeden önce kadın izleyici fikrini pek de benimsemeyen öğrenciler dahi oyundan sonra, dışarıda kaldıkları için ayrımcılığa uğradıklarını düşünen erkek arkadaşlarına yapabilecekleri bir açıklamalarının olduğunu söyledi. Kadınlar ataerkil sisteme karşı mücadele etmenin yolunun kadın örgütlülüğü ve dayanışmasından geçtiğini, kadınların tiyatrosunun bu mücadelenin biçimlerinden biri olduğunu ifade ettiler.

Bir Kadın Uyanıyor 8 Mart haftası boyunca kadın seyirciyle buluşmaya devam ediyor. 10-11 Mart Bursa’da sergilenen oyun, 12 Mart Cumartesi 20:30’da MAYA Sahnesi’nde, kadın oyunları haftası kapsamında, kadın seyirciyle buluşacak.

Mimesis / Bersi Yetkin