‟Genç Osman” Oyununda Yaşananlara Tiyatrocuların Yorumu

‘Genç Osman’ isimli tiyatro oyununu izlemeye giden Sümeyye Erdoğan’a, oyuncu Tolga Tuncer tarafından yapılan hakaret-ler yıllarını tiyatroya veren ünlü sanatçıları da kızdırdı. Oyuncuların şahsi ve politik görüşlerini sanata alet etmemesi gerektiği görüşünde birleşen ustalar, bu tür hakaretlerin devlet erkanını sanattan uzaklaştırdığını söylüyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın Ankara Devlet Tiyatrosu’nda uğradığı hakarete usta oyuncular tepki gösterdi. Sahnedeki davranışın kişisel bir tavır olduğuna dikkat çeken ünlü tiyatrocular, bu tip davranışların devlet erkânını sanattan uzaklaştırdığı görüşünde. Lüküs Hayat’ın oyuncularından Zihni Göktay, “Bir çuval pirincin içindeki çürük yüzünden bütün müessese karalanıyor. Yumurta saldırıları gibi olaylar yüzünden ‘Acaba böyle bir şeyle karşılaşır mıyız?’ diye devlet erkânının sanattan da elini ayağını kesmesine sebep olunuyor.” diyor. 46 yıllık sanatçı olan Göktay, yıllardır Lüküs Hayat müzikalinde memleket meselelerini kimseyi incitmeden ele aldıklarını ve hiçbir eleştiri almadığını söylüyor.

Oyuncuların kişisel duygularını geri plana koyması gerektiğini söyleyen usta oyuncu Ayla Aygan, “Bir şey ifade etmek istiyorsa gitsin mektup yazsın. Niye sanatı kullanıyor? Kendi politik görüşlerini bu şekilde ifade etmeleri yanlış. Bu, sanat politikasına da girmez. Hepimiz aynı kefeye konmamalıyız.” siteminde bulunuyor. Tiyatroda izleyiciyle oyuncunun kopuk olması gerektiğini ifade eden merhum Sadri Alışık’ın eşi Çolpan İlhan, sahneden seyirciye laf dokundurmayı doğru bulmuyor. İlhan, “Oyuncu, tiyatroda canlandırdığı tipin gereklerini yerine getirir. Bütün mesele oynadığı kimliği güzel oynamaktır. Salonla irtibatı yoktur. Ben hiç öyle bir şey yaşamadım.” diye konuşuyor. Oyuncu Erkan Can ise oyunda yönetmenin isteğinin dışına çıkıldığını belirterek, sanatta sınırların dışına çıkılmaması gerektiğini vurguluyor.

Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen ‘Genç Osman’ adlı oyunda tiyatrocu Tolga Tuncer’in Sümeyye Erdoğan ve yengesini işaret ederek, “Tokları aç, azları tok olmaya başladı” repliğini söylediği ve müstehcen hareketler yaptığı ileri sürülmüştü. Konu hakkında görüşleri sorulan Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçısı Tolga Tuncer ise cevap vermedi.

Zaman