Cihan Ünal: “Devlet, Klasikleri Oynamak Zorundadır”

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın açıklamasıyla başlayan, “Devlet Tiyatroları kapatılıyor mu?” tartışması sürüyor:
Tiyatronun özel kurumların inisiyatifine bırakılmasını doğru bulmayan ünlü oyuncu Cihan Ünal, bir revizyonun gerekliliğine de inanıyor. Şu günlerde ‘Özel Hayatlar’ adlı oyunda Hande Ataizi, Şencan Güleryüz ve Burcu Kazbek’le Tiyatro İstanbul’da sahneye çıkan Cihan Ünal’ın, “Devletin tiyatrosu olur mu?sorusuna verdiği cevap:
– Devlet Tiyatroları, dünya repertuarı demektir, klasikler demektir. Ve sanatın yok olmaya yüz tuttuğu ülkelerde, devletin halka karşı sorumluluğu vardır. Devlet, klasikleri oynamak zorundadır. Tiyatro, bale ve opera gibi sanatlar sadece özel sektörün inisiyatifine bırakılamaz. Haliyle gelir odaklı hareket edecekleri için ya çok büyük gösteriler yapmak zorunda kalacaklar ya da halka inmek için edebi değeri olmayan şaklabanlıklara yönelecekler. Bu da ülkemizde gittikçe eriyen bazı sanatları hepten yok edecek.
– Fakat şu da bir gerçek, revizyon şart.  Devlet Tiyatroları kadrosuna girdikten sonra 15 yıl hiçbir şey üretmeden maaş alan varsa gerçekten bunlar tespit edilmeli. Londra’daki National Theatre’daki gibi oyuncular sözleşmeyle çalışabilir. Bu sürede televizyon dizilerinde oynayamayacakları için yüksek ücretler alabilirler.
Lube Ayar

dipnot.tv

Lube Ayar