Emek’in Kapısına Sevenleri Kilit Vurdu

Bir İstanbul Film Festivali daha, dün festival sarayı yani Emek Sineması olmadan sonlandı.

İstanbul’un en önemli sinema salonu, 2 yıl önce yerine yapılacak bir alışveriş merkezinin en üst katına bir benzerinin yapılmasını öngören bir proje nedeniyle kapandı. Emek Sineması’nın yıkımına sebep olacak bu projenin yürütmesi mahkeme tarafından durduruldu. 4 aydır bilirkişi raporlarının mahkemeye ulaşması bekleniyor.

“Bilirkişi bırak bu işi”, “Sermaye elini ‘emek’imden çek”, “Bırakın alkıştan yıkılsın” gibi pankartlar taşıyan grup, alkışlar, ıslıklar ve davullar eşliğinde yürümeye başladı. Yeni açılan Demirören Alışveriş Merkezi’nin önüne gelindiğinde, grup içeri yöneldi. Alışveriş Merkezi’nin birinci katına, “Emek’ten çıkın Demirören’i yıkın” yazılı bir pankart asıldı. Dükkanlar kepenklerini indirdi.

Dün 18.30’da Taksim Meydanı’nda toplanan bine yakın kişi Emek Sineması’nın yıkımına karşı olduklarını bir kez daha hatırlattı. İstiklal Caddesi’nde “Emek bizim, İstanbul bizim” diyen sesler yükseldi. Aralarında, Seren Yüce, Seyfi Teoman gibi ödüllü yönetmenler, Tülin Özen, Meltem Cumbul ve Ali Sürmeli gibi oyuncular ve sinema yazarları da vardı.

Emek Sineması’nın önünde ise basın bildirileri okundu. Ardından Emek’in kapısına zincirler takıldı ve kilitlendi. Sinemanın önüne kırmızı bir perde asıldı.

Milliyet