Mustafa Alabora: “Halka Rağmen Shakespeare Oynanmaz”

“Devletin tiyatrosu olmaz” diyen usta oyuncu Mustafa Alabora’nın sözleri çok tartışılacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın açıklamasıyla başlayan, “Devlet Tiyatroları kapatılıyor mu?” tartışması sürüyor:

Devlet Tiyatroları’ndan emekli usta oyuncu Mustafa Alabora, “Devletin tiyatrosu olur mu?” sorusuna ezberbozan bir cevap verdi. İşte, “Halka rağmen Shakespeare oynanmaz” diyen Alabora’nın tartışma yaratacak sözleri:

– Devletin tiyatrosu olmaz. Bu bir tek Sovyetler Birliği’nde vardı. Evet İngiltere ve Fransa’da var ama devlet sadece yardım ediyor. Bizdeki gibi bakanlığın kadrolu memuru olunmuyor. Türkiye’de 20 yaşında devlet tiyatrolarına kapağı attı mı, 60’ına kadar paşalar gibi yaşıyorsun. Ben de İstanbul Şehir Tiyatroları’ndan emekliyim, iyi bilirim bunları.

– Devlet Tiyatroları kanalıyla halka zorla tiyatro dayatılıyor. Böyle saçmalık olur mu? Alman tiyatro ve opera yönetmeni Carl Ebert, 1936’da Ankara’ya getirildi, Türkiye Devlet Tiyatroları’nı kurması için. Yani daha temelinde yanlış kurulmuş bir kurum. Ben opera, bale ve klasik müzik çok severim, çok da iyi bilirim. Ama halka zorla bunların dayatılmasına karşıyım. Halka tiyatro, bale dayatmak antidemokratiktir, kimseye zorla Shakespeare izletemezsiniz. Çağımızda bunu tartışılması bile lüzumsuz.

– Bir ülkede tiyatro oyunla ve oyuncularla büyümez. İngiliz tiyatrosu denince akla Shakespeare gelir, Fransız tiyatrosu denince Moliere, Amerikan tiyatrosu denince Arthur Miller gelir. Var mı bizim dünya çapında bir oyun yazarımız?

– Her yıl devlet ve şehir tiyatrolarına inanılmaz bütçeler akıtılıyor. Eğer bu ülkede tiyatronun gelişmesi isteniyorsa gerçekten, benim çok basit bir önerim var. Sadece iki milyon TL ayrılarak, en iyi üç oyunun yazarına dağıtılsın. Böylece 10 yıl sonra en az 30 oyun yazarımız olur. Ve bu 30 iyi oyuncuya sahip olmaktan çok daha önemlidir. Bir ülkenin tiyatro kültüründen bahsedebilmemiz için önce o ülkenin tiyatro edebiyatını konuşmamız gerekir.

Lube Ayar

dipnot.tv