Zeki Alasya, Emek’te Namaza Karşı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nca (İKSV) düzenlenen 30.İstanbulFilm Festivali, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen açılış gecesiyle başladı.

Geçmişten günümüze festivalle ilgili belgesel niteliğindeki görüntülerin dev ekranlarda gösterilmesiyle başlayan gecede pek çok sanatçı tek tek sahneye gelerek, bu yıl 30. yaşını kutlayan festivalle ilgili anılarını anlattı.

Törende, Beyoğlu’ndaki sinemalarla festivale 28 yıl boyunca ev sahipliği yapan ve 25 Ekim 2009’dan bu yana kapalı olan Emek Sineması ile ilgili özel birvideoda yayınlandı. Festivalin açılış konuğu, yapıtları ve yaklaşımıyla başta Gus Van Sant olmak üzere, çağdaş ve bağımsız sinemayı etkileyen usta yönetmen Bela Tarr oldu. “Sinemanın filozofu” olarak tanımlanan Macar yönetmen Tarr’a, festivalin ‘’Sinema Onur Ödülü”nü İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı verdi. İstanbul Film Festivali’nde her yıl verilen ‘’Sinema Onur Ödülleri”, Yeşilçam emektarları Ertunç Şenkay, Metin Akpınar, Zeki Alasya ve Yusuf Kurçenli’ye takdim edildi.

Namaz kılınacaksa hiç açılmasın

Sinema ve tiyatro oyuncusu Zeki Alasya, Emek Sineması ile ilgili ilginç bir yorum yaptı. Alasya, onur ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, 3 yıldır faaliyette olmayan Emek Sineması’nın akıbetine değinerek ‘Milli Türk Talebe Birliği’nin İstanbul’daki binası eskiden laik bir yerdi, fakat zamanla, oradaki tiyatronun sahnesinde namaz kılmaya başladılar. Emek Sineması’nı çok seviyoruz ve tekrar açılmasını istiyoruz. Ama Emek sinemasının sahnesinde namaz kılınacaksa hiç açılmasın daha iyi’ dedi. Açılış gecesinin finalinde ise, Fransız yönetmen Marc Fitoussi’nin “Copacabana” adlı filmi gösterildi. Festival kapsamında 230’un üzerinde film, 17 Nisan’a kadar Beyoğlu’nda Atlas, Beyoğlu AFM Fitaş 1 ve 4, Beyoğlu, Pera Müzesi sinemaları ile Nişantaşı CityLife ve Kadıköy’de Rexx sinemalarında gösterilecek.

Habermi