Atölye: İmgeden Harekete; Hareketten Karaktere

“İmgeden Harekete; Hareketten Karaktere”

Eğitmen: İlyas Odman

Tarih: 14.15.16.17.18 Temmuz
Saat: 10.30-13.30

Katılımcı Sayısı: 8 kişi
Katılım Ücreti: 250 TL

İletişim için: 0216 550 36 42, info@nefess.com
Nefess Atölye: Caferağa Mah. Hülya Sok. 10/1A Moda

Önemli Not: Katılımcıların sahne sanatlarının herhangi bir disiplini ile daha önceden uğraşmış olması tercih edilmektedir.

“Oyuncu”da temelde görülen deformasyon olan “Rol kişi”si ile arasındaki bağ olan “İTKİ”yi net olarak tarif edememesini ortadan kaldırmaya yönelik psikosomatik bir çalışma olan “BEN BEDEN”; oyuncunun “Bunu neden oynuyorum / beni bunu oynamaya iten neden ne ?” gibi sorulara kendi otobiyografisinden cevaplar bulma yöntemlerini araştırmasına yönelik bir çalışmadır. Kendi bedeninin neden hareket ettiğine, temel motivasyon ve uyarıcılara nasıl fiziksel tepkiler verdiğini analiz etmesine dayanan bu çalışma, temel olarak oyuncunun oyun malzemesini kendi bedeninden üretmesine dayanır.

Fiziksel Çalışma:
Odak: Bir “oyuncu”nun ısınma zorunluluğunu oluşturan temel kavram; beden farkındalığıdır. Bu noktada, oyuncularla gerçekleştirilecek olan bu çalışmada esas odak, bedenin dışarıya yansıyan görüntüsünün farkında olmaları ve bu farkındalığını süreç içinde sürdürebilmeleri olacaktır. Başka bir bedene göre kendi bedenlerini iyileştirmekten öte, kendi bedenlerinin en yüksek kapasitesini deneme ve egzersizlerle görmeleri ve bu limiti yükseltmeleri amaçlanır.

Meridyen Eksen Çalışmaları:
– Kol ve bacak eksenlerinin keşfi & ortak çalıştırılmaları
– Omurga eksenin keşfi & Diğer eksenlerle ortak çalıştırılması
– Eksenlerin kesişme noktası olan “Ağırlık Merkezi”ninin keşfi
– Ağırlık Merkezi’nin nefesle ve diyafram ile ilişkisi
– Ağırlık Merkezi’nin fiziksel olarak kuvvetlendirilmesi

Alexandre Teknik Çalışmaları:
– “Nötr beden” duruşunu analiz etmek
– “Kendi beden” duruşunu analiz etmek
– “Kendi beden” duruşunu “nötr” hale getirmek
– “Başka beden”i taklit etmek

Feldenkreis Teknik Çalışmaları:
– Merkezden hareket ederek yürümek
– Diyafram merkezli ve / ya da göğüs kafesi merkezli nefes ile hareket etmek
– Kendi bedenini başka bedenin ritmiyle / başka bedenin ritminin tersine hareket ettirmek

Kavramsal Çalışma:
Odak: “Oyuncu”da temelde görülen deformasyon olan “Rol kişi”si ile arasındaki bağ olan “İTKİ”yi net olarak tarif edememesini ortadan kaldırmaya yönelik psikosomatik bir çalışma olan “BEN BEDEN”; oyuncunun “Bunu neden oynuyorum / beni bunu oynamaya iten neden ne ?” gibi sorulara kendi otobiyografisinden cevaplar bulma yöntemlerini araştırmasına yönelik bir çalışmadır. Kendi bedeninin neden hareket ettiğine, temel motivasyon ve uyarıcılara nasıl fiziksel tepkiler verdiğini analiz etmesine dayanan bu çalışma, temel olarak oyuncunun oyun malzemesini kendi bedeninden üretmesine dayanır.

– Kararlı beden – Kararsız Beden Çalışması
– “Bir yere / kişiye / duruma” yönelme kararı vermiş bedenin ağırlık merkeziyle ilişkisi
– “Kararlı” bedenin sahne mimarisi ile ilişkisi
– “Kararlı” beden ile “kararsız beden”in hareket kalitesinin fakı
– “Evetleyen / belkileyen / hayırlayan” Beden Çalışmaları
– “Karar”ın kalitesinin harekete yansıması
– Otobiyografik anların karaktere dönüştürülmesi amacıyla kendi “evet”, “belki”, “hayır”ını bulmak
– Ağırlık merkezi ile karar kalitesinin ilişkisi
– “Bakışın Fokusu” ile “Bedenin Fokusu” arasındaki ilişki
– Uzağa bakan beden / Yakına bakana beden
– Görülen bir duruma bakan beden / Görülmeyen bir duruma bakan beden
– İç Fokus / İçine dönük beden

Fiziksel ve kavramsal Çalışmalar sonucu çıkacak olan malzemden her katılımcının kendi malzemesinden ortaya çıkaracağı karakterler karşılıklı aksiyon içine sokulacak ve ikili çalışmalar geliştirilecektir. Temel kavramsal kelime kalıplarının karşılıklı konumlandırılacağı bu çalışmalarda temel, oyuncuyu harekete geçiren “İtki”leri analiz etmesinin ve karşısındaki bedenin “itki”si ile kendi “itki”sinin çarpışmasından doğan aksiyonları kontrol altına alabilmesidir.

İlyas Odman hakkında:
…movement as a object…object as a dancer…body as poetry…

İlyas Odman, sürekli değişen kadrosuyla beraber bedenin kırılganlığını araştıran çalışmalar üretir. Bu amaçla akrobasi, modern dans ve fiziksel tiyatro yöntemlerine dayanan performanslar oluşturmaya çalışır. Odman, 1998 yılında ODTÜ Dans Tiyatrosu’nda dans etmeye başlayan ve Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu’nda Klasik Bale ve Modern Dans sınıflarına katılımıyla süren dans hayatı boyunca Alparslan Karaduman, Bürge Öztürk, Talin Büyükkürkçiyan, Handan Ergiydiren gibi yerli, Alexandre Abellan, Paul Clayden, Martin Sonderkamp, Tanzcompagnie Rubato gibi yabancı koreograflarla çalıştı. Karin Ponties’in “Boreas” ( Belçika / Antwerp ) , Handan Ergiydiren Özer’in “Lütfen bana ıslak mayonuzu gösterin!” ( Türkiye / İstanbul )adlı çalışmalarında yaratıcı dansçı olarak çalıştı. Fransız koreograf / akademisyenler Armando Menicacci ve Christian Delécluse’ın “under_score” adlı çalışmasında dans etti.

2001 yılında, “Dokuzaltı Dans ve Hareket Projesi”ni kurdu. Kumpanya bünyesinde Evren Erbatur, Bahadır Dilbaz, Ethem Özgüven, Hana Koriech, Umay Umay gibi değişik disiplinlerden isimlerle çalıştı.. 2004 yılında, KargART’da kültür sanat yöneticisi olarak çalışmaya başladı ve KargART Sahne Çalışmaları’nı oluşturdu. Eğitmen olarak ODTÜ Dans Tiyatrosu, Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Oyunculuk Bölümü, 18 Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü, 18 Mart Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü, 24. ODTÜ Oyuncuları Şenliği, MEKAN Dans Stüdyosu, Açık Sahne, Atölye Dans; Bilgi Eğitim, Maya Sahnesi, KargART ve Tiyatro Duru’da “Çağdaş Dans Teknikleri” ve “Beden Oyunculuğu” hakkında dersler vermiştir.. En son Torino Üniversitesi Felsefe ve Edebiyat Bölümü’nde “Misuse of Body / Material “ konulu bir sempozyum vermiştir. Garajistanbulpro olarak ürettiği “Camadamlar” ve kendi prodüksiyonu olan “Yorgun” adlı çalışmaları halen gösterimdedir. Tiyatro ve sahne sanatları hakkında yazdığı eleştiri ve denemeleri, MİMESİS, Radikal 2, GİST, İBŞT Ayna Dergisi, Bağımsız Seyir, Antipopüler gibi yazılı ve dijital basın organlarında yayınlanmıştır.

“Glassmen” adlı çalışması İtalya Bologna’da Teatro di Vita seyircileri tarafından “Sezonun en başarılı ikinci gösterimi”, “oggi niente” adlı çalışması İtalya Firenze Fabbricaeuropa tarafından senenin prodüksiyonu seçilmiştir.