Bu ‘gnlev’in Kapısı Herkese Açık

Geçtiğimiz sezon sonu sahnelenmeye başlayan ‘Yüksek Derece’ oyunu yenilendi. Üstelik çiçeği burnunda bir bağımsız tiyatro topluluğu olan ‘gnlev’i doğurdu. Nasıl mı? Hem oyunun yazar ve yönetmeni hem de topluluğun ele başı olan Turgay Doğan’a sorduk, öğrendik.

Yüksek Derece’yi geçen sezon sonunda Tiyatro Ti’de izlemiş, oyunun yazar ve yönetmeni Turgay Doğan’la oyun üzerine konuşmuştuk. Altı şeritli bir otoyolun kenarında bir başınalığıyla abideleşen Sunshine Motel’in lobisinde geçiyordu oyun. Aile mirası bir motelde yolları kesişen bir avuç insanın geçmişle hesaplaşmaları, birbirleri arasındaki çatışmaları konu ediniyordu. Sunshine Motel sâkini sekiz kişi, yüksek derecedeki sıcaklık sebebiyle sokağa çıkma yasağını hatırlatan siren sesleri arasında yaşıyor, her gün vücut ısılarını ölçmek zorunda oldukları bir rutin düzende var olmaya çalışıyorlardı. Bizler de onlarla birlikte tıkıldık motelin duvarları içine. Çok geç fark etmiştik; oyunun meselesi bambaşkaydı. Turgay Doğan üç farklı kuşağı aynı sahnede buluşturuyordu. Koltuğumuza yerleştiğimizden beri, tutkulu bir aşkın çürük meyvelerini topluyorduk aslında.

Bahsi geçen haberde sezonun son oyununu duyuruyor, aman kaçırmayın diyorduk. Kaçıranlar gelecek sezonu bekleyecekti. Yaz geçti; tiyatrolar yeniden perde açtı. Ama bu arada Sunshine Motel çatısı altında yolları kesişenler ile Yüksek Derece’ye gönül verenler boş durmadılar. Onlar şimdi çiçeği burnunda bir bağımsız tiyatro topluluğu. Adları mı? Şey… ‘Gnlev’.

BURASI GERÇEK ANLARIN YAŞANDIĞI YER

Evet, oldukça ilginç bir isim seçtiler kendilerine. Bize de doğrudan sormak düştü elbette: “Dikkat çekmeye mi çalışıyorsunuz?” Şöyle yanıtladı Turgay Doğan: “Genelev, gerçek anların yaşandığı bir yer. Yalanın dolanın olmadığı, çıplaklığın hüküm sürdüğü, apaçık bir yer. İşte, biz de böyleyiz… Ayrıca bizim kendi sahnemiz yok. Genel bir mekanda çalışmak durumundayız. Bu yüzden ‘gnlev’ adını çok sevdik. ‘E’ harflerini kaldırarak da kelimeyi cinsellikten uzaklaştırmak istedik. Tabii, bunda internet sansürünün de payı yok değil.”

Biz tam bunları konuşurken, sesimiz bir yerlerde yankılandı sanki. Yan masamızda oturan yalnız adam, sohbetimizi bölerek rahatsız etmek istemiyor, ama diline de hakim olamıyordu: “Dikkat çekmeye mi çalışıyorsunuz?” Gelen sorunun hemen ardından açıklamalar yinelendi. Neden sonra tanıdık ki karşımızdaki, kaleme aldığı tiyatro oyunlarının yanında, günlük hayatın ayrıntılarını işlediği öyküleriyle de bilinen Ülkü Ayvaz’dan başkası değildi… Anlaşılan o ki, ‘gnlev’ ekibi bu soruyu daha çok yanıtlayacağa benziyor. Ama iyi işler çıkaracakları, kendileri için en iyi referans olduğunu söyledikleri ‘Yüksek Derece’den anlaşılıyor.

ATÖLYE ÇALIŞMALARI

Bir yandan atölye programlarını hazırlamakla meşgul olan ‘gnlev’in Şubat ayında sahnelenmeye başlayacak ikinci oyunu da daha şimdiden belli. Yine Turgay Doğan imzalı oyunun adı ‘Antarktika’. Bu kez, Yüksek Derece’nin tam aksine, kendini müthiş soğuk bir yerde bulacak izleyici. Oyunda, kadınların deli olduğu James Bond’un iktidarsızlık sorunu yaşadığını görüyoruz. Bond, bunun çözümünü Antarktika’daki bir rehabilitasyon merkezinde arıyor.

– Oyunlar ve atölye çalışmalarını takip etmek için: www.gnlev.com

TURGAY DOĞAN KİMDİR?

Türkiye’ye temelli olarak altı sene evvel döndü. Aslında Almanya kökenli. Yüksek Derece, Türkiye’de yazıp yönettiği ilk oyunu. Lisede tiyatro ile tanıştı. Tuncer Kurtiz ile birlikte çalıştığı Şeyh Bedrettin Destanı, rol aldığı ilk oyun. Üniversitede fizik öğrenimi gördüğü sırada, tiyatroyla profesyonel olarak ilgilenmeye karar verdi ve okuldan ayrıldı. Irene Baird‘in öğrencisi Anton C. Glaser‘dan oyunculuk dersleri aldı ve asistanı olarak yanında çalıştı. 2000 yılında çektiği ikinci kısa film ‘Summertime’ ile Medienzentrum Essen Kısa Film Festivali’nde birincilik ödülünün sahibi oldu. Almanya’da oyuncu, yönetmen ve yazar olarak birçok oyunda yer aldı.

BUGÜNÜN VE GERÇEĞİN DİLİNİ ARIYORUZ

“Bu gnlev’de kimseye ayrıcalık tanınmıyor. Biz burada kimseye bir şey göstermeye çalışmıyoruz. İstediğimiz, bugünün ve gerçeğin dilini sahneye taşımak. Sadece merak ediyor ve sorular soruyoruz. Üstelik bunların birçoğu cevaplanamaz sorular… Belki de, ‘gnlev’ merak eden ve sorular soran bir kütle. Sen de merak ediyorsan ne âlâ…”

SEKİZ İNSAN BİR BALIK BİR DE BÖCEK

Tolga Akman, Reyhan Nur Çalıkoğlu, Sarper Çelikbaş, Fahrettin Eren Dinler, Uğur Küçükdağ, Öykü Oktay, Emre Taştekin ve Günışığı Zan’ın rol aldığı Yüksek Derece’de sekiz insanın dışında; tonlarca patates, rakı içip dans eden bir böcek ve de bir balık yer alıyor. Böceğin adı Celâl. 406 numaralı odada kalan ayakkabı satıcısının bir numaralı kabusu. Balık Amanda ise otel lobisini süslüyor. Tonlarca patatesten hiç söz açmayalım. Tadına elbet bakacaksınız…

EKİM VE KASIMDA MAYA SAHNESİ’NDE

Müzikleri Men With A Plan imzalı olan ‘Yüksek Derece’nin galası 16 Ekim Pazar günü saat 18.00’de Maya Sahnesi’nde ve halka açık olarak gerçekleştirilecek. Oyunu, 30 Ekim ve 13 – 20 – 27 Kasım tarihlerinde yine Maya Sahnesi’nde izleyebilirsiniz. Biletler Biletix ve Maya Sahnesi gişesinde. Adres: İstiklal Cad. Halep Pasajı (Atlas Pasajı karşısı), Kat: 2 Beyoğlu. Tel: (212) 252 74 52

Hürriyet