iDANS’tan Hodri Meydan!

iDANS Uluslararası Çağdaş Dans ve Performans Festivali üçüncü haftasında İstanbul’un meydanlarındaki  gösterilerine başlıyor. Kamusal alan performans ve sergileriyle canlı bir etkileşim ve paylaşım ortamı yaratmayı hedefleyen iDANS bu sene birbirinden çok farklı üç projeyle bu çizgisini sürdürüyor.

Grupo Oito danslarını satışa sunuyor: “Hangi dansı almak isterdiniz?”
Berlin’de yaşayan Brezilyalı sanatçı Ricardo de Paula tarafından kurulan dansçı kolektifi Grupo Oito 14 Ekim Cuma günü Kadıköy İskele Meydanı’nda; 15 Ekim Cumartesi günü Sultanahmet Meydanı’nda; 16 Ekim Pazar günü ise Bebek Parkı’nda kuracakları çadırda izleyicilere menüden seçecekleri dansları denemek, öğrenmek ve izlemek imkânını sunuyor. Satılık Dans adlı performans, sanatsal tüketim ve beğeninin dinamiklerini sorgularken, sanatın ve sanatçının ne ölçüde birer tüketim nesnesi olarak düşünülebilieceği sorusuyla ilgileniyor. Grupo Oito topluluğu eserlerini büyük kültür-sanat kurumlarının koruma alanlarından çıkarıp şehir meydanında bir çadıra taşıyarak politik bir tavır da sergiliyorlar.  10 Ekim tarihinden itibaren İstanbul’da bulunan ve Türkiye’den dansçıların da ekiplerine dahil edecek olan topluluğun sunacağı menüde bazı yerli tatların da bulunması bekleniyor!

Beşiktaş Meydanı prova mekânı olursa…
Avrupa’nın en mükemmel dansçılarından Belçikalı Thomas Steyaert ve Portekizli Raúl Maia’nın çalışma süreçlerine tanık olmak ister misiniz? Bu ikili 18 ve 19 Ekim tarihlerinde gün boyu Beşiktaş Meydanı’nın farklı köşelerinde, kendi geliştirdikleri hareket dilini prova edecekler. Hiçbir sembolizm kullanmaması ve temsilî olmamasına rağmen teatrallık yaratabilen bu kinetik sistemi, daha önce sokaklarda, parklarda, müzelerde, kamu binalarında, kumsallarda, avlularda, kırlarda, stüdyolarda ve zaman zaman da tiyatrolarda sunarak geliştiren sanatçılar, bu sefer de İstanbullularla hareket yoluyla iletişim kuracaklar. Thomas Steyaert ve Raúl Maia, The Ballet of Sam Hogue and Augustus Benjamin (Sam Hogue ve Augustus Benjamin’in Balesi) olarak adlandırdıkları “mistik bale”lerini bu tür karşılaşmalar üzerinden geliştiriyorlar. 

Güney Afrika’dan İstanbul’a kaçak göçmenlerin izinde!
Güney Afrikalı güncel sanaçılar Sello Pesa ve Vaughn Sadie Inhabitant adlı ortak çalışmalarıyla farklı göçmen gruplarının Johannesburg kentinin çeşitli ortamlarında  “mesken tutma” mücadelelerine ışık tutmaya çalışmışlardı. Bu son derece çarpıcı performansın iDANS için özel olarak tasarlanan versiyonu iki haftalık bir araştırma süreci sonunda 19 ve 20 Ekim tarihlerinde Dolapdere Caddesi’nde sunulacak. İstanbullu sanatçıların ve gerçek göçmenlerin de rol alacağı bu performansta alacakaranlığın içinde farklı bir İstanbul resmi çizilecek.

Ayrıntılı bilgi: www.idans.info