Satılık Dans…

Mimesis Haber-16 Ekim Pazar günü Bebek Park’ta İdans etkinliklerinden biri vardı. Gün içerisinde üç kez sergilenen performans Grupo Oito tarafından hazırlandı. Grupo Oito 2006 yılında Berlin’de kurulan bir dansçı kollektifi. Grup, “Satılık Dans” (Dance for sale) performanslarını Sanat ve sanatçı ne ölçüde birer tüketim nesnesi olarak düşünülebilir? Eğer öyleyse dansın bugünkü piyasa değeri nedir? sorularından yola çıkarak hazırlamış.

Oldukça yağmurlu bir İstanbul gününe denk gelen sanatçılar performanslarını küçük bir çadırın içinde sergilediler. Etkinlik mikrofanla sunulan haberlerle başladı. Haberler çeşitli yerlerde bağımsız sanatçılara ayrılan fonların kesilmesinden bahsediyordu.  Haberlerin ardından seller yani satıcı kimliği taşıyan bir görevli seyircilerin yanına  gelip onlara bir menü verdi. Menüde yazan performanslardan istenilenin seçebileceği söylendi.

Ayaklanma adlı performansta yedi izleyicinin katıldığı dansı bir kadın icra ediyordu. Çadırın ortasında gözleri kapalı ve hareketsiz duran kadın müzikle birlikte hareketlenmeye ve isyan etmeye başladı. Üzerinde pantolon ve gömlek olan kadın gayet gündelik bir imaj yaratıyordu ve seyircilerin arasınadn çıkmış gibiydi. Kızlar’da, Ayaklanma’da oynayan kadın dansçıya bir dansçı daha eklendi, seyircilerin sayısı da yediden sekize çıktı. Aynı elbisenin kırmızı ve lacivert renklerini giymiş iki kadının birlikte hareket etmesi izlendi.

Grupo Oito’nun gündeme getirmek istediği “sanat ve sanatçı ne ölçüde birer tüketim nesnesi olarak düşünülebilir?” sorusu etkinliğin bütününde izleyiciye yöneltilen bir soru olmayı başardı. Bimeras’ın etkinliğin yan tarafına koyduğu pankartta yazan “Kültür Bakanlığı’ndan bağımsız sanatçılara destek bekliyoruz” etkinliğin anlam ve önemiyle birleşen bir cümle oldu.

Gülcan Küçük/MİMESİS