14. Randevu İstanbul Film Festivali ‘Emek Sözü’yle Başladı

Bu sene 14’üncüsü düzenlenen Randevu İstanbul Film Festivali, önceki akşam Lütfi Kırdar Kongre ve Sarayı’nda düzenlenen geceyle başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Avrupa Birliği Bakanlığı’nın katkılarıyla TÜRSAK Vakfı tarafından gerçekleştirilen festivalin açılışında Şener Şen, Ara Güler, Çağan Irmak, Muzaffer Hiçdurmaz ve Atilla Dorsay’a onur ödülü verildi.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “Sizler Türkiye’nin mesajlarını dünyaya duyurmak konusunda çok önemli görevler üstlenmiş durumdasınız. Bazen biz siyasilerin onlarca ülke, yüzlerce konferans gezip anlatamadıklarımızı bazen bir filmin bir sahnesinde o kadar güzel anlatabiliyorsunuz ki Türkiye’nin mesajı çok net vurgulanıyor.” diye konuştu. Atilla Dorsay ödül aldıktan sonra Emek Sineması’nın yıkılmasını istemediğini söylediğinde salondan büyük alkış aldı. Bunun üzerine yeniden söz alan Bakan Egemen Bağış, “Bu sorunu hep beraber aşacağız. Atilla Dorsay’a Emek Sineması’nda daha nice ödüller vereceğiz.” dedi.

Gece, yönetmen Roman Polanski’nin son filmi ‘Acımasız Tanrı’nın gösterimiyle sona erdi. 22 Aralık’a kadar sürecek festival boyunca ‘Marilyn’le Bir Hafta’, ‘Albatros’, ‘Pelikül Kâbusları’, ‘Kan Affetmez’, ‘Kara Ekmek’, ‘Kum Adam’, ‘Gölge’, ‘Dinle Küçük Adam’, ‘Kısan Şart’ filmleri gösterimde olacak. Ülkemizde henüz vizyona girmeyen bu filmleri sinemaseverler, Fransız Kültür Merkezi, Cinebonus Maçka g-Maıl ve Beyoğlu Cinemajestic sinemalarında takip edebilecekler.

Zaman