İSTANBUL’DA RADYO-KOREOGRAFİK PROJE

Yer: Institut Français
08-09/12/2011 19:00

2004 yılında Lydia Boukhirane tarafından kurulan Cie Nadja, çalışmalarını Auvergne bölgesinde sürdüren bir çağdaş dans topluluğu. Cie Nadja İstanbul’daki gösterisinde radyonun insan üzerinde bugünkü etkisini sorgulayan radyo-koreografik bir kavramı sahneliyor.

Aralarında Defne Erdur Bekdik ve Mihran Tomasayan’ın de bulunduğu bir grup İstanbullu sanatçı tarafından yaratılan ve Nathalie Mauries ve Lydia Boukhirane’ın eşlik ettikleri radyo-koreografik birinci gösterinin ardından; ikinci bölümde Fransa’da Şubat 2011 yılının yaratılan ve dansçılar Julie Coutant, Damien Briançon, ses tasarımcısı Erwan Quintin, ışık tasarımcısı Nadir Bouassria, drama asistanı Nathalie Mauries ve koreograf  Lydia Boukhirane’ın katkıları ile sahnelenen Pluie d’émetteur gösterisiyer alıyor.

Her iki gösteri aidiyet duygusunun etrafında oluşturulan görüşmeleri birleştiriyor ve ortak koreografik enstrümanları kullanıyor; yerel yaratı olarak kullanılan radyo ise sahne dekorunun bir parçası.

DRAC Auvergne ve Clermont-Ferrand Belediyesi, Transfo, Puy-de-Dôme Genel Konseyi desteği ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi, Çatı ve Çıplak Ayaklar Topluluğu işbirliği ve Fransa’daki Türkiye Büyükelçiliği desteğiyle.

8 aralık perşembe  ve 9 aralık cuma, 19:00

  • Yer: Institut Français
  • 08-09/12/2011 19:00