Kırmızı Pabuçlar Müzikali

Danimarkalı masal ustası Hans Christian ANDERSEN (1805 -1875), kendine özgü masal anlatma yöntemiyle çocuk edebiyatının en büyük ustalarından biri.

Masallarında kötülüklere karşı iyiliğin ve güzelliğin zaferine olan iyimser inanç öne çıkar. ANDERSEN’in ünlü bir masalı olan KIRMIZI PABUÇLAR, ülkemizin önde gelen sahne ve ses sanatçılarından Esin AFŞAR tarafından Türkçeye kazandırılmış.

Birol ENGELER yönetmenliğinde sahneye koyulan bu oyun, hem bir masal gibi izlenebilecek, hem de okullarda rahatlıkla sahnelenebilir olma özelliğiyle çocuk oyunları alanında önemli bir boşluğu dolduracaktır.

“Kırmızı Pabuçlar”, özet:

Yoksul bir hizmetçi kız olan Karen, dans etmeyi çok sevmektedir. Ama kötü pabuçları ve bakıcılığını yaptığı hanımı, onun dans etmesine ve eğlenmesine izin vermez. Bir gün kasabaya gelen kötü kalpli dilenci, Karen’i kandırıp sihirli kırmızı pabuçları ona giydirir. Artık kırmızı pabuçlar ve sihirli düğme sayesinde Karen, kötü kalpli dilencinin kontrolündedir. Dilenci Karen’i yaşadığı kasabadan kaçırıp, dans ettirerek onun sırtından paralar kazanmaya başlar. Dilencinin iyi kalpli soytarısı Jemmo, ayakkabı tamircisinin çırağı Nels, kasabanın başkanı ve Karen’in büyükannesi sayesinde Karen, onu esir eden kırmızı pabuçlardan ve dilenciden kurtulur. Oyunun sonunda, kötü kalpli dilenci dışında herkes mutlu olur…

Filiz SENGER: 0532.2772957  filiz@uygurcocuktiyatrosu.com

Suha UYGUR: 0532.2215312  uygursuha@gmail.com

www.facebook.com/UygurCocukTiyatrosu

www.twitter.com/UygurCckTiyatro

Yorum


işlemi tamamlayınız: