MDT’nin yeni eseri izleyici ile buluşuyor!

Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu tarafından sahneye konan Gecenin Rengi, 24 Aralık Cumartesi gecesi, prömiyer yapacak.

Eserin birinci perdesi iki bölümden oluşuyor. İlk bölümü Nocturne; Frederick Chopin’in müziği üzerine kadın dansçılar için yaratıldı. Dansçıların, kadınlık ve kadın davranışı görüntüsü sergilediği eserin koreografisi Annabelle Lopez Ochoa’ya, dekor tasarımı Tuncay Kalyon’a, kostüm tasarımı Jose Drabbe’e, ışık düzeni Fuat Gök’e ait. Semah adını taşıyan, insanın maddi dünyadan uzaklaşarak kendi maneviyatıyla yüzleşmesini konu alan ikinci bölümün ise koreografisi Binnaz Dorkip’e, müzik Hüseyin Albayrak’a, kostüm tasarımı Binnaz Dorkip’e, ışık düzeni Fuat Gök’e ait.

Eserin ikinci perdesi IN IN, günümüzde erkeksi biçimde siyah giyinen ve yüzlerini boyayan Got alt kültürü olarak bilinen gençlerden esinleniyor. Bu sayede, genel geçer kabul gören, kural ve gelenekleri kabul etmeyen bir grubun parçası olma arzularını ifade etmek isterler. Johann Sebastian Bach’ın Keman Konçertosu’nun sesleri, tek bir ritim için bir araya gelerek ve tek bir ritmi takip ederek güç bulan sözde Got görünümlü dansçılardan oluşan bir gruba yol gösteriyor. Bach müziğinin güçlü ritmiyle buluşan eserin koreografisi, dekor tasarımı ve kostüm tasarımı Annabelle Lopez Ochoa’ya ait.

Hürriyet