“Bay ve Bayan Makbet” İstanbul’da Sahnelendi

Mimesis Haber – Ankaralı tiyatro grubu TİYATRONAR oyunları “Bay ve Bayan Makbet”i Cumartesi günü İstanbul’da sergiledi. Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü başkanı Selda Öndül tarafından yazılan ve yönetilen oyunu Özge Yıldırım ve Cengiz Çelik sahneliyor.

Yeni taşındıkları evlerinde eşyalarını yerleştirmek üzere kolilerini açan, bir yandan da arka odada uyuyan amcalarını ağırlayan çiftin diyalogları üzerinden ilerleyen oyunda Shakespeare’in Macbeth’i arka fon olarak yer alıyor. Günümüz insanının yaşayışı üzerinden “bellek” kavramını tartışmak üzere yazılmış oyunda toplumsal bellek, oyun karakterlerinin belleği ve tiyatronun belleği çok katmanlı olarak yer alıyor. Shakespeare’in diğer oyunlarından bölümlerin, Harold Pinter, Jean Genet gibi oyun yazarlarının farklı oyunlarından parçacıkların yer aldığı metin, metinlerarası bir bellek yorumu olma iddiası taşıyor. Oyun aynı zamanda tiyatro ve edebiyatla haşır neşir izleyicinin hangi repliğin hangi metinden, sözden geldiğini bulmaya-hatırlamaya çalıştığı hafıza zorlayıcı bir bulmaca gibi.

Oyunculardan Özge Yıldırım’ın ifadesiyle metinlerarası geçişkenlik, bir tiyatro mekanını ve tiyatro zamanını kapsayan oyunda “tiyatronun belleğini” vurgulamak amacıyla kurgulanmış. Özge Yıldırım dertlerini şöyle ifade ediyor: “Kendi geçmişimizdeki birçok anıyı raflara kaldırdık, bazen küçük izler karşımıza çıkıyor ama kaynağını bilmiyoruz. Bellek bizi hatırlamaya zorluyor. Biz hatırlamak istemiyoruz veya gerek duymuyoruz. Oyunda en temelinde bu hikayeyi anlatıyoruz. Klasik metinlerin dışında bir oyun metnimiz var; giriş-gelişme-sonuç yok. Çünkü bizce tiyatroda buna ihtiyaç yok. Böyle metinler de mümkün olamaz mı? Bu soruyu da ortaya atmak ve izleyenlerin bunu da sorgulamasını sağlamak istiyoruz.”

Cengiz Çelik ise günümüzde hayatını belli bir uğurda mücadele ederek harcayan kahramanlar olmadığını, her türlü acının, sevincin kısa sürdüğünü, katliamlar bile yaşansa birkaç gün içinde hiçbir şey olmamış gibi hayatın devam ettiğini, bu oyundaki bellek vurgusunun da bu noktada önemli olduğunu belirtiyor ve “tiyatro metni de, karakterler de bu nedenle bir şey hatırlamıyor” diyor. Oyun Ankara’da sahnelenmeye devam edecek.

Sezin Gündoğan