Enzo Cormann Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi Kapsamında İstanbul’da

Mimesis Haber: Fransa’nın en önemli oyun yazarlarından, aynı zamanda yönetmenlik, senaristlik ve müzisyenlik yapan tiyatro sanatçısı ve akademisyen Enzo Cormann Şubat ayında Yeni Metin Yeni Tiyatro projesi kapsamında İstanbul’a geliyor. 20-26 Şubat tarihleri arasında Enzo Cormann Yeni Metin Yeni Tiyatro Atölye katılımcıları ile bir haftalık oyun yazarlığı atölyesi gerçekleştirecek. “Felaket” teması üzerine yoğunlaşacak olan atölyelerin ardından, ortaya çıkan metinler Nisan ayında iki günlük bir mini festival kapsamında sahnelenecek.

2001 yılında, oyun yazarı, yönetmen ve oyuncu Yeşim ÖZSOY GÜLAN’ın kurduğu çağdaş tiyatro topluluğu Ve Diğer Şeyler Topluluğu tarafından yürütülen Yeni Metin Yeni Tiyatro adlı proje çağdaş oyun yazımı ve çağdaş oyun yazarlığıkonusuna dikkat çekiyor.

Yeni Metin Yeni Tiyatro projesi kapsamında bugüne dek çağdaş tiyatronun farklı alanlarından isimlerle söyleşiler ve yeni yazarların oyun okumaları gibi çeşitli etkinlikler düzenlendi. Oyun yazarlarının okumalarının yanı sıra yazarlık ve çeviri atölyelerinin de yer aldığı proje dahilinde birçok ülkeden (Romanya, Yunanistan, İspanya, İran, Portekiz, Rusya) çağdaş yazarlar davet edildi ve tüm oyun yazarlarının oyunları kendi orijinal dillerinden Türkçe’ye çevrilerek seyirciye tanıtıldı.

Altıncı yılında Aralık 2011 ile Nisan 2012 arasında gerçekleşen Yeni Metin Yeni Tiyatro projesi Aralık ayında ünlü Fransız oyun yazarı Rémi De Vos’u ve Ocak ayında ödüllü İskoç oyun yazarı Linda McLean’i ağırladı. Şubat ayında ise tiyatro sanatçısı ve akademisyen Enzo Cormann bir haftalık oyun yazarlığı atölyesi gerçekleştirecek.

“Credo”, “Sade, concert d’enfers”, “Diktat”, “Toujours l’orage” gibi oyunların yazarı olan Cormann’ın metinleri 10’dan fazla dile çevrilmiştir. Yazarlık, senaristlik, yönetmenlik ve oyunculuk yapan tiyatro sanatçısı aynı zamanda saksafoncu Jean-Marc Padovani ile beraber çalışarak caz müzik albümleri de kaydetmiştir.  1995 ile 1998 yılları arasında Strasburg Devlet Tiyatrosu’nun ve 1998 ile 2000 yılları arasında Centre Dramatique de Valence’ın ortak yazarları arasında bulunan Cormann, 2000 yılından beri Lyon Célestins-Théâtre’da edebi danışmanlık yapmaktadır. Enzo Cormann ENSATT’da (Sahne Sanatları ve Teknikleri Devlet Yüksek Okulu) dramaturji dersi vermektedir.

Oyun Yazarlığı Atölyesi katılımcılarının “Felaket” teması etrafında geliştirecekleri oyunlar arasından seçilecek olan 5 kısa oyun Nisan’da Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali I kapsamında yabancı bir yönetmen ve türk yönetmenler tarafından sahnelenecek. İki gün sürecek olan bu mini festivalde atölyelerde üretilen diğer oyunların oyun okumaları ve söyleşiler de gerçekleşecek. Bu festivale yurt dışından gözlemci olarak çağdaş tiyatro çevirisi ve sahnelenmesi alanında yoğunlaşan Maison Antoine Vitez (Fransa), Husetstheater (Danimarka), Troisième Bureau (Fransa), Atelier de Lyon (Fransa) temsilcileri katılacak.

Etkinlik: Enzo Cormann ile Oyun Yazarlığı Atölyesi

Tarih / Saat: 20, 21, 22, 23, 24 Şubat / 19:30-22:30 arası

25 ve 26 Şubat / 12:00-17:00 arası

Yer: GalataPerform (Büyük Hendek Cad. No:21/1 Galata Kuledibi Beyoğlu

Detaylı Bilgi İçin:

www.galataperform.com

www.vedigerseyler.com

yenimetinyenitiyatro.blogspot.com

Yorum


işlemi tamamlayınız: