Kent Oyuncuları’ndan ‘Ölümüne’

Mimesis Haber/ Kent Oyuncuları’nın 22 Aralık’tan itibaren Kenter Tiyatrosu’nda sahnelemeye başladıkları Ölümüne’nin galası Kenter Tiyatrosu’nda düzenlendi.

Nikolai Erdman’ın İntihar ismi ile yazdığı, Moria Buffini ‘nin Dying For It adıyla uyarladığı oyun, bu uyarlama baz alınarak Mehmet Birkiye yönetiminde Ölümüne ismiyle sergilendi. İlginin yoğun olduğu ve boş koltuk kalmayan galada Ölümüne oyunu geniş oyuncu kadrosu, etkili dekoru, kostümleri ve hiç düşmeyen oyunculuk performansları ile oldukça beğenildi.

Ölümüne, işsiz ve beş parasız Semyon Podsekalnikov’un intihar etmeye karar vermesini ve sonrasında çeşitli kesimlerden insanların, bir entellektüelin, bir şairin, bir dilencinin, bir seks işçisinin ve komunist parti üyesi bir postacının Semyon’un intiharını kendi çıkarları için kullanmaya çalışmaları üzerine gelişen olayları konu eder.

Nikolai Erdman’ın 1928 yılında yazdığı ve Stalin Rusya’sında sansüre takılan İntihar oyunu hakkında Konstantin Stanislavski’nin mektubuna Stalin’in verdiği cevap şöyledir: “Oyun hakkında çok olumlu bir görüşüm yok… Çok yakın arkadaşlarım da oyunun boş, hatta zararlı olduğunu söyledi… Ama yine de tiyatroya bu oyunu yapma şansını vermeye karşı değilim.” İhtilal için kızıl orduya katılan Nikolai Erdman’ın Stalin döneminde uğradığı hayal kırıklığı üzerine yazdığı oyun Rusya’da Nikolai Erdman’ın ölümünden 20 yıl sonra, ancak 1990 yılında oynanabilmişti.

Ceren Yalçın’ın çevirdiği, dramaturjisi Mehmet Birkiye’ye ait, dekor tasarımı Barış Dinçel’e, kostüm tasarımı Başak Özdoğan’a, ışık tasarımı Cem Yılmazer’e, koreografisi Cihan Yöntem’e, müziği Çiğdem Erken’e ait iki perdelik oyunda Kadriye Kenter, Engin Hepileri, Bülent Şakrak, Hare Sürel, Güneş Sayın, Çağrı Şensoy, Ferdi Alver, Hüseyin Sevimli, Ebru Soyuerden, Edip Tepeli, Tanju Girişken, Zeynep Anacan, Alican Yılmaz, Açelya Özcan, Gülşah Süerdem ve Sükan Kahraman yüksek bir performans sergiliyorlar. Oyun programıyla ilgili detaylı bilgiye http://www.kentertiyatrosu.org/ adresinden ulaşılabiliyor.

Piri Kaymakçıoğlu – Mimesis Haber

Yorum


işlemi tamamlayınız: