Cezaevinde “Tiyatro Sporu”

Kocaeli Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda sosyal ve kültürel etkinlikler giderek artıyor. Cezaevinde kalan mahkum ve tutuklulara yönelik çeşitli bilgilendirme toplantıları, konferansların yanında son olarak bir de tiyatro organizasyonu düzenlendi.

Gülabi Tural’ın yönetmenliğini yaptığı “Tiyatro Sporu” grubu sunduğu interaktif programla, salonu dolduran yaklaşık 120 hükümlüye keyifli anlar yaşattı. Kocaeli Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Hasarn Dönmezkuş, hükümlülerin topluma kazandırılmaları yönünde başlatılan çalışmalara dikkat çekti, Cumhuriyet Başsavcılığının talimatlarıyla kurumda kullanılmayan atölyelerin dersliğe dönüştürüldüğünü, kurumun Kültür Merkezi haline getirildiğini söyledi.

Çeşitli Kurslara Katılıyorlar

Çeşitli faaliyetler, gerçekleştirilen etkinliklerle ilgili bilgi veren Hasan Dönmezkuş, şu açıklamayı yaptı:

“Kocaeli Rotary Kulübünden hibe edilen beş adet bilgisayarın yanında, Kocaeli İş Kur İl Müdürlüğü ve Kocaeli İl Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün ortak yürüttüğü proje ile sağlanan on bilgisayarın bulunduğu bilgisayar sınıfından talep eden hükümlüler kurs almaktadır. Hazırlık Matematik ve İngilizce dil kursları açılmış, talep halinde ikinci dönemleri için çalışmalar başlatılmıştır.

Aşçılık, Pastacılık, Yemek Pişirme, Kuaför ve Saç Bakımı, Terzi ve Düz Dikiş Makinacılık, Ekmek Yapımı  gibi konularda, meslek edindirme kursları ile vasıflı hale getirilen hükümlüler boş zamanlarında da  Yağlı boya ve Karakalem Resim, Saz bağlama, Maket, El Dokumaları eğitimi alıp, spor ve müzikle ilgilenmektedir”.

Özgür Kocaeli