Uygur Tiyatrosu’ndan “Kırmızı Pabuçlar”

Uygur Tiyatrosu’ndan “Kırmızı Pabuçlar” adlı oyunu Barış Manço Kültür Merkezi’nde 18-19 Şubat saat 13.00’de sahneliyor.

Danimarkalı masal ustası Hans Christian ANDERSEN (1805 -1875), kendine özgü masal anlatma yöntemiyle çocuk edebiyatının en büyük ustalarından biri.

Masallarında kötülüklere karşı iyiliğin ve güzelliğin zaferine olan iyimser inanç öne çıkar.

ANDERSEN’in ünlü bir masalı olan KIRMIZI PAPUÇLAR, Ülkemizin önde gelen sahne ve ses sanatçılarından Esin AFŞAR tarafından Türkçeye kazandırılmış, seçkin bir yapıt olma özelliğindedir.

Bu oyun, hem bir masal gibi izlenebilecek, hem de okullarda rahatlıkla sahnelenebilir olma özelliğiyle çocuk oyunları alanında önemli bir boşluğu dolduracaktır.

Masalların özentiden uzak çocuksu ruhunun renklendirildiği şiirsel bir anlatım içinde gururun ve ihtirasın sembolleri sergilenen KIRMIZI PABUÇLAR, çocuk/palyaço saflığını – şakacılığını tiyatro sanatının sıcaklığı ve çekiciliğiyle aktarılmasına büyük açılımlar hazırlıyor.

Yoksul bir hizmetçi kız olan Karen, dans etmeyi çok sevmektedir. Ama kötü pabuçları ve bakıcılığını yaptığı hanımı, onun dans etmesine ve eğlenmesine izin vermez. Bir gün kasabaya gelen kötü kalpli dilenci, Karen’i kandırıp sihirli kırmızı pabuçları ona giydirir. Artık kırmızı pabuçlar ve sihirli düğme sayesinde Karen, kötü kalpli dilencinin kontrolündedir. Dilenci Karen’i yaşadığı kasabadan kaçırıp, dans ettirerek onun sırtından paralar kazanmaya başlar. Dilencinin iyi kalpli soytarısı Jemmo, ayakkabı tamircisinin çırağı Nels, kasabanın başkanı ve Karen’in büyükannesi sayesinde Karen, onu esir eden kırmızı pabuçlardan ve dilenciden kurtulur. Oyunun sonunda, kötü kalpli dilenci dışında herkes mutlu olur…

Yorum


işlemi tamamlayınız: