“Yeni Metin Yeni Tiyatro” Maratonu Başlıyor!

Bu yıl Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi Oyun Yazarlığı Atölyeleri kapsamında “FELAKET” teması üzerinden geliştirilen kısa oyunlar 28 ve 29 Nisan’da her iki gün de 14:00’da başlayıp 23:00’da biten “Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali 1” kapsamında Kadir Has SAHNE’de izleyiciyle buluşuyor!

OYUN OKUMALARI

“KAN” / 28 NİSAN CUMARTESİ 14:00’DA (Okumanın ardından bir söyleşi gerçekleşecektir.)

Yazan: Eser Rüzgar

Yöneten: Jale Karabekir

Bir psikiyatrın muayenehanesinde on yaşlarında, sürekli kollarını kanatan bir kız. Bizi sürece tanık eden oyun önce ürkek sessizlikler, sonra bölük pörçük anlatılanlarla Zehra’nın travmasına ulaşıyor. Psikiyatrın özel hayatıyla Zehra’nın gerçekliğinin karşıtlığını da sahneye taşıyan yapısıyla kişisel ve dolayısıyla toplumsal felaket üstüne bir oyun.

“, babamın bana öğrettiği.” / 28 NİSAN CUMARTESİ 15:30’DA (Okumanın ardından bir söyleşi gerçekleşecektir.)

Yazan: Burak Apaydın

Yöneten: Sibel Arslan Yeşilay

Oyuncular: Evren Erler, Gökhan Bozkurt, Merve Engin, Serkan Altıntaş

Dişleri sökülüp, körfeze atılmış bir ceset: Ömer. Sıradana uyumlanamayan, insanın iç-dış ilişkisinin birincil işaretinin diş olduğunu düşünen, Ömer’e aşık bir genç: Batuhan. Olanın önüne geçemeyen, arkadaşını dinlemesini bilen bir arkadaş: Lena. Parçalı yapılı oyun korkunç bir eylemin arkasındaki kırılgan ruhların hikâyesi.

“SOĞUK” / 29 NİSAN PAZAR 14:00’DA (Okumanın ardından bir söyleşi gerçekleşecektir.)

Yazan: Beyza Hüseyinoğlu

Yöneten: Kemal Başar

Oyuncular: Reha Özcan, Akasya Asıltürkmen

Yanlış anlamayla başlamış tuhaf bir ilişkinin iki kahramanı da çaresizdir. Bu çaresizliğin birbirine ittiği kadın ve erkek beklenmedik bir hesaplaşma yaşarlar. Savunmasız kalmakla cesaret arasındaki ince çizgiyi irdeleyen “Soğuk” sevilmeyi bekleyenlerin ve sevmeyi bilmeyenlerin öyküsünü sahneye taşıyor. Bunu yaparken kadın ve erkek rollerini altüst ediyor.

“2LOT” / 29 NİSAN PAZAR 15:30’DA (Okumanın ardından bir söyleşi gerçekleşecektir.)

Yazan: İbrahim Bal

Yöneten: Görkem Şarkan

Oyuncular: Esme Madra, Funda Eryiğit, Ulaş Tuna Astepe

Ölümün gerçekleştiği o son anda zaman yavaşlasa, hatta yayılsa ve kafamızdan geçenleri duysak nasıl olurdu? “2Lot”, finans dünyasında zirveye ulaşmış bir kadın; birçok hayranı olan, reklam filmlerinin aranan yüzü bir erkek oyuncu ve sıradan hayatının kalıplarını kıramadığını düşünen bir kadının son itirafları. Üçü de farklı ölümlerinin yarattığı uçuş hissiyle tıpkı bulutlar gibi farklı evrelerden geçip, zamanın normale döndüğü ve kaçınılmazın gerçekleştiği ana kadar sözün sarhoşluğunda gezinecekler.

PRODÜKSİYONLAR

“TREN” /

28 NİSAN CUMARTESİ 19:00’DA

29 NİSAN PAZAR 19:00’DA (Pazar günü oyunun ardından bir söyleşi gerçekleşecektir.)

Yazan: Mehtap Üstün

Yöneten: Emrah Eren

Oyuncu: Defne Şener Günay

Sesler: Gökhan Bozkurt, Güney Zeki Göker, Irmak Naz Üstün, Mert Denizmen, Nihat İleri, Şebnem Ünaldı, Turan Günay, Turgay Kantürk

Dekor-Kostüm: Melih Karakurt

Müzik: Tolga Çebi (“Kıyamet Suları”ndan)

Ses Tasarımı: Emrah Eren

Ud: Adem Elkaya

Nüfusa kaydettirilmemiş, çocuk yaşta cinsel istismara uğramış bir kadının son anı. Zamanda gidip gelmeler ve farklı bakış açılarıyla kurgulanmış metin ‘söylenemeyeni, anlatılamayanı’ irdeliyor. “Tren”, mucizeyle değişmiş bir hayatın geçmişten gelen bir kadınla altüst oluşu, şimdinin dünün felaketine direnemeyişi üstüne bir oyun.

“KOYU” /

28 NİSAN CUMARTESİ 20:30’DA

29 NİSAN PAZAR 21:00’DA (Pazar günü oyunun ardından bir söyleşi gerçekleşecektir.)

Yazan: Öznur Şahin

Yöneten: Metin Göksel

Oyuncular: Ayhan Aktaş, Başak Doğan, Duygu Dalyanoğlu, Nezih Cihan Aksoy

Aynı günün içinden üç kişi, üç mekân ve üç anlatı. İstiklal Caddesi’ndeki ‘Teröre Lanet’ yürüyüşü, bir AVM’nin curcunası ve bir Yunanca kursu etrafında bugünün Türkiye’sinin parçalı ve parçalanmış resmini çizen oyun, vicdanın göreceliği, küçük kelimelerin acıtıcılığı ve detayın bütüne hükmedişi üstüne düşünüyor.

“DÖRT BACAKLI ŞEY” /

28 NİSAN CUMARTESİ 21:30’DA (Cumartesi günü oyunun ardından bir söyleşi gerçekleşecektir.)

29 NİSAN PAZAR 22:30

Yazan: Ersin Karahaliloğlu

Yöneten: Emmanuel Daumas

Oyuncular: Ceren Demirel, Ercüment Acar

Uzaktan dönen Adam’la, onu beklemiş Kadın’ın buluşması. Sonu başı belli olmayan bir masanın etrafında, yanında, üstünde durmaksızın konuşan iki karakter hayatı ve hayatın tam orta yerine hissettirmeden ama olanca ağırlığıyla oturan felaketi anlamlandırmaya çalışıyor. Sahnelerinin bir tuvalin şekillenişi gibi ilerleyen yapısı, mizahla cinsellik arası yaratıcı dili ve sınıflandırılamayan karakterleriyle “Dört Bacaklı Şey” gözümüzün önünde olup, görmek istemediklerimize dair bir oyun.

PANELLER

FELAKET VE TEMSİLİ / 28 NİSAN CUMARTESİ 16:30’DA

“Felaket”in tarihsel, sosyal ve bireysel düzlemdeki karşılıkları, onun temsili ve sorunları üzerine düşünceler. Felaket ve tarih arasındaki ilişki, toplumsal yüzleşmeler, inkar, kabul gibi konuların sanattaki genel tezahürü nedir ve felaket temsil sanatı olan tiyatroda ne şekilde yer alıyor? Çağdaş tiyatronun bireyin felaketini yapısal ve dilsel bir boyut da katarak ele aldığı günümüzde biz “felaket” kavramının neresinde duruyoruz? Türkiye’de tiyatro yazınında ‘felaket’ ne kadar yer tutuyor? Felaketin temsili, özellikle de tiyatroda temsili nasıl gerçekleşiyor?

Düzenleyen ve Moderatör: Okan Urun (Oyuncu, Yönetmen)

Konuşmacılar:

– Doç. Dr. Beliz Güçbilmez (Yazar, Akademisyen), Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü Öğretim Görevlisi

– Murat Daltaban (Oyuncu, Yönetmen), DOT Sanat Yönetmeni

– Süreyyya Evren (Yazar)

– Zeynep Aksoy (Eleştirmen), Radikal Gazetesi Yazarı

AVRUPA’DA ÇAĞDAŞ OYUN YAZIMI / 29 NİSAN PAZAR 16:30’DA

Absürd tiyatronun etkisinin azalmasıyla yazar tiyatrosunun krize girdiği 1980’li yıllar yerini 1990’ların başından itibaren özellikle İngiltere, Almanya ve Fransa gibi ülkelerde ortaya çıkan yeni dalga yazarların egemenliğine bıraktı. İngiltere’de New Writing (Yeni Yazım), Rusya’da New Drama (Yeni Drama) gibi başlıklar altında tanımlanan yazar tiyatrosunun hâkimiyetinin Avrupa’daki sürecini ve Türkiye’deki çağdaş oyun yazımına yansımalarını tartışacağımız bir panel gerçekleştireceğiz.

Panel sırasında Türkçe’ye çeviri yapılacaktır.

Düzenleyen ve Moderatör: Mark Levitas (Oyuncu), İstanbul Aydın Üniversitesi Drama ve Oyunculuk Bölümü Öğretim Görevlisi

Konuşmacılar:

– Bernard Garnier (Oyuncu), Troisième Bureau Proje Koordinatörü (Grenoble)

– Laurent Muhleisen (Çevirmen, Dramaturg), Maison Antoine Vitez Genel Sanat Yönetmeni, Comédie-Française Edebî Danışmanı (Paris)

– Dr. Selen Korad Birkiye (Dramaturg, Akademisyen), İstanbul Devlet Tiyatrosu Dramaturgu; MSÜ Devlet Konservatuarı Oyunculuk Bölümü, İstanbul Aydın Üniversitesi Drama ve Oyunculuk Bölümü, İÜ Dramaturji ve Tiyatro Eleştirmenliği Bölümü Öğretim Görevlisi

– Simon Boberg (Yönetmen), Husets Teater Genel Sanat Yönetmeni (Kopenhag)

– Simon Delétang (Oyuncu, yönetmen), Théâtre des Ateliers Genel Sanat Yönetmeni (Lyon)

YENİ METİN YENİ TİYATRO FESTİVALİ 1

28 Nisan Cumartesi ve 29 Nisan Pazar

Yer: Kadir Has SAHNE (Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü, Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü, CBlok 1.Kat – Ciabli İstanbul

Ulaşım: http://www.khas.edu.tr/universite-hakkinda/khas-iletisim/ulasim-bilgileri/Yol-Haritalari.html

BİLETLER (Mybilet’te):

Oyun okumalarının her biri: 10 TL

Prodüksiyonların her biri: 20 TL

Paneller ücretsizdir.

*Biletler tek fiyattır, indirimli bilet yoktur.