Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları’ndan Sezuan’ın İyi İnsanı

Mimesis Haber / Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları’ndan Sezuan’ın İyi İnsanı

Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları 2011-2012 eğitim prodüksiyonu olarak Bertolt Brecht’in “Sezuan’ın İyi İnsanı” oyunu ile seyirci karşısına çıkıyor.

Dünyayı yaşanabilir bir yer olmaktan çıkaran ekonomik ve sosyal koşullar içinde kişisel çıkarlar ile toplumsal çıkarların çatışmasını işleyen oyunda temel olarak: “İnsanların yaşayabilmek için önce ve hatta sadece, kendi çıkarlarını düşünmek zorunda oldukları kapitalist sistemde ‘iyi insan’ olmak mümkün müdür?” sorusunun cevabı aranıyor.

Hikaye ise şöyle: İnsanların yakınmalarından rahatsız olarak yeryüzüne inen ve iyi insanı arayan tanrılar Sezuan şehrinde kendilerine kapısını açan tek kişiyi, fahişe Shen Te’yi, “Sezuan’ın iyi insanı” ilan eder ve Shen Te’ye bir miktar para yardımında bulunurlar. Ama bir şartları vardır; Shen Te’nin yardımsever ve iyi bir insan olması. Shen Te diğer insanlar için örnek olacak bir başarı hikayesine imza atacak ve böylelikle dünya düzeni olduğu gibi devam edebilecektir. Shen Te, tanrılardan aldığı yardımla bir tütün dükkânı açar. Fakat yardıma ihtiyacı olanlar o kadar çoktur ki hem iyilik yapmak hem de tütün dükkanını idare etmek neredeyse imkansızdır. Shen Te dükkanının batmasını engellemek için, çareyi işbilir, acımasız, hayali kuzeni Shui Ta kılığına girmekte bulur. Fakat yoksulluğun kol gezdiği Sezuan’da iyi kalabilmek çok zordur, zaman geçtikçe Shen Te sahneyi tümüyle Shui Ta’ya bırakmak zorunda kalır.

Oyun Tarihleri:

13 Nisan Cuma 20:00
16 Nisan Pazartesi 18:30
17 Nisan Salı  20:00
18 Nisan Çarşamba 19:00

Yer: Boğaziçi Üniversitesi Demir Demirgil Tiyatro Salonu

İletişim ve Rezervasyon: 0537 279 69 86

Yorum


işlemi tamamlayınız: