‘Onca Yoksulluk Varken’ Erzurum’da Yasaklandı mı?

[Hürriyet gazetesinde yayınlanan habere göre Tiyatrokare’nin “Onca Yoksulluk Varken” adlı oyunu, oyun dekorunda kullanılan “Kahrolsun Faşizm” yazısı nedeniyle Erzurum Belediyesi tarafından yasaklanmıştır. Solhaber ise Erzurum Yakutiye Belediyesinin bu sansürü uyguladığını duyurdu. Gelişmeler üzerine Erzurum Belediyesi’ni aradık ve telefon görüşmesinde olayın böyle olmadığı, kısa zaman içersinde yazılı bir açıklama yapılacağı bilgisini aldık. Yazı elimize ulaştığında siz okuyucularımızla paylaşacağız. Hürriyet gazetesinin ilgili haberini aşağıda yayınlıyoruz…]

Tiyatrokare’nin kurucusu Nedim Saban, Emile Ajar’ın aynı adlı romanından uyarlanan “Onca Yoksulluk Varken” oyununu Erzurum’da sahneleyemedi. Fransa’nın Arap mahallelerinden birinde, anneleri fahişelik yapan çocuklara evini açan bir Musevi kadının öyküsünü konu alan oyun, belediye engeline takıldı.

Saban, oyuna salon verilmeme nedeni olarak dekordaki “Kahrolsun Faşizm” yazısını gösterdi: “Sonunda bu da oldu, bir oyun dekoru nedeniyle baskı gördü. Yani dekor sansürlendi! Halen Anadolu’da oyunculardan sabıka kaydı soran bir düzen var. Oyun metinleri isteniyor. Yıllardır Anadolu’da oyuncular fişleniyor.”

Hürriyet