Türkiye’nin Adı Washington’daki Howard Tiyatrosu’nda

ABD’de kültürü ve müziği açısından “tarihi” değerdeki Howard Tiyatrosu’nun restorasyonuna katkısı nedeniyle Türkiye’nin adı, tiyatronun özel panosunda ölümsüzleştirildi.

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, “Bu tiyatro bizim için önemli. Türkiye, ciddi ırkçılığın olduğu 1940′larda buradaki sanatçılara Türkiye’nin toleransını gösterdi, onlar da Türkiye’nin ABD’de tanıtılmasında önemli rol oynadılar” dedi.

Başkenti Washington’da 20. yüzyılın ilk yarısında çok değerli siyahi müzisyenleri yetiştiren ve ağırlayan Howard Tiyatrosu, 29 milyon dolarlık restorasyonun ardından “yeniden doğdu”. “Harlem’den önce Howard Tiyatrosu vardı” sözünü dedirtecek kadar Afro-Amerikan kültür ve müziği için önem taşıyan bu 102 yıllık tarihi tiyatro, görkemli galayla yeniden açıldı.

Açılışta, tiyatronun restorasyonuna destekte bulunan Türkiye de onurlandırıldı. Türkiye’nin adı, tiyatronun girişine asılan özel panoda ölümsüzleştirildi. Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan da bu özel galanın komite eşbaşkanı olarak galanın ev sahiplerinden biri oldu.

Birçok seçkin davetliğinin katıldığı galaya, Tan, eşi Fügen Tan ile birlikte geldi. Konukların mor halıda karşılandığı galaya, Amerikan basını da yoğun ilgi gösterdi.

Galaya girişinde açıklama yapan Tan, bu tiyatronun Türkiye için anlamını şöyle dile getirdi:

“Restorasyonuna katkıda bulunduk, çünkü bizim için bu tiyatro çok önem taşıyor. Zira, Ahmet Ertegün bu tiyatroda vakti zamanında, 1940′lı yıllarda yetişen birçok caz müziği sanatçısına, Türkiye’nin toleransını anlattı. Onları ciddi bir ırk ayrımcılığının olduğu dönemde büyükelçiliğin rezidansında ağırladılar. O dönemde bizim gerçekten de kültürümüzün, tarihimizin parçası olan toleransı, o dönemki büyükelçimiz ve onun çocukları Washington’un o zamanki Afro-Amerikan yerleşim halkına gösterdiler. Onlardan da çok büyük destek, sevgi gördüler. Ertegün kardeşlerin çalıştığı insanlar dünya çapında ünlü oldular ve onlar da Ahmet Ertegün ve Türkiye’nin burada daha iyi tanıtılması açısından önemli rol oynadılar.”

Tan ayrıca, “Bugün çok önemli gün, ülkemizin buraya yaptığı katkı, ciddi şekilde duvarda kayıtlı. Biz de bu tarihi binanın restorasyonuna katkımızdan dolayı resepsiyonun eş sahiplerinden ve yönetim kurulunun üyelerinden biriyiz” dedi.

Turkish Journal