‘Devlet Eliyle’ 100 Oyun

[Asu Maro’nun 9 Mayısta Milliyet’te yayınlanan köşe yazısını yayınlıyoruz.] İstanbul Şehir Tiyatroları’ndaki yönetmelik değişikliğiyle başlayan kriz, farklı boyutlar kazanarak bütün tiyatro camiasına yayılır ve ‘Devlet eliyle tiyatro olur mu, olmaz mı?’ sorusu tartışılırken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sitesine bir haber düştü. Başlık: “İBB kültür merkezlerinde üç büyük oyun, 100 seans”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü yeni bir proje başlatmıştı; ‘100 Oyun’ adıyla. Mayıs-haziran aylarında başlayacak üç farklı oyun, 2012 yılı sonuna kadar 100 seans gösterilecekti. Necip Fazıl Kısakürek’in ‘Bir Adam Yaratmak’ı, Cevat Fehmi Başkut’un ‘Harput’ta Bir Amerikalı’sı ve Lyubomir Simoviç’in bir Boşnak halk destanından yola çıkarak yazdığı ‘Hasan Ağa’nın Karısı’.

Kültür A.Ş’nin üç oyununun kadrolarında da hem dışarıdan, hem İstanbul Şehir Tiyatrosu’ndan sanatçılar var. Örneğin ‘Bir Adam Yaratmak’ın yönetmeni, daha önce bu oyunu Şehir Tiyatrosu’nda da oynamış olan Bora Seçkin. ‘Hasan Ağanın Karısı’nın dekor-kostüm tasarımında İstanbul Şehir Tiyatroları’nın eski genel sanat yönetmenlerinden Nurullah Tuncer’in imzası var. Yönetmen de Tuncer’in daha önce Kosova Devlet Tiyatrosu’nda birlikte çalıştığı Rahim Burhan. ‘Harput’ta Bir Amerikalı’nın yönetmeniyse, Devlet Tiyatrosu sanatçısı Kemal Başar.

Oyunlar, bugünlerde belediyenin Ümraniye, Güngören, Sultanbeyli’deki kültür merkezlerinde 100 oyunluk serüvenlerine başlamış durumda. İstanbul Şehir Tiyatroları’nın yeni yönetmeliğe karşı kurulan Twitter ve Facebook hesapları da kaynamaya…

İlk akıllara gelen, yönetmeliğe ne amaçla eklendiği başta tam anlaşılamayan “Şehir Tiyatroları dışarıdan prodüksiyon alır” maddesi… İkincisi de Başbakan Erdoğan’ın “İstediğimiz oyunlara sponsor oluruz” cümlesi.

Durum, CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın meclise sunduğu soru önergesiyle daha da ilginç bir hal aldı. Oran’ın konuyla ilgili sorusu şöyle: “İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kendi iştiraki olan Kültür A.Ş. ile sözleşme imzalayarak ‘Harput’ta Bir Amerikalı’, ‘Bir Adam Yaratmak’, ‘Hasan Ağa’nın Karısı’ adlı oyunları sahneye koydurdu mu? Bu üç oyun için Kültür A.Ş.’ye 2 milyon 750 bin TL’lik ödeme yapıldı mı? Bu iş ihaleyle Kültür A.Ş.’ye verildiyse, söz konusu ihale hangi tarihte yapıldı ve ihaleye başka kim veya hangi şirketler katıldı, onların nihai teklifleri ne oldu? Kültür A.Ş.’nin kuruluş tarihi nedir ve o tarihten bu yana İBB’den aldığı ihalelerin kapsamı, içeriği, ihale bedeli ve ödenen miktarlar kaç TL’dir? Kültür A.Ş. hisseleri kime aittir ve hisse paylarının dağılımı nedir?”

Bu sorular cevap bulur mu, bulursa işin rengi değişir mi, herhalde yakında göreceğiz. Ama şu anki manzaraya göre, devlet eliyle tiyatro pekala olabiliyor ve ‘sponsor olunacak oyunlar’ın ilk partisi hazır bile.

Milliyet

Yorum


işlemi tamamlayınız: