“Eugène Ionesco, Yeni Bir Şey Var mı?”

Paris Şehir Tiyatrosu’nun Eugène Ionesco’nun Gergedan oyununu İstanbul Tiyatro Festivali çerçevesinde  sahnelenmesi vesilesiyle, İstanbul Fransız Kültür Merkezi çağdaş tiyatronun bu simge ismine adanan ve yazarın kızı Marie-France Ionesco’nun da katılacağı bir etkinlik düzenliyor. 2 Haziran Cumartesi günü saat 16 :00’da gösterilecek olan « Eugène Ionesco, yeni bir şey var mı ? » adlı belgesel filmin ardından, yazarın kızı, edebiyat profesörü ve çevirmen Marie-France Ionesco, Festival kapsamında sahnelenecek Gergedan oyununun yönetmeni ve Paris Şehir Tiyatrosu Müdürü ünlü yönetmen Emmanuel Demarcy-Mota Fransız Kültür Merkezi’nde bir söyleşiye katılacaklar.

2009 yılında doğumunun yüzüncü yılı vesilesi ile Eugène Ionesco’ya adanan « Eugène Ionesco, yeni bir şey var mı ? » belgesel filmi 2 haziran Cumartesi saat 16:00’da İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde İngilizce altyazılı olarak gösterilecek. Sonia de Leusse-Le Guillou’nun yazdığı ve Frédéric Ramade’ın yönettiği film, Académie Française üyesi oyun yazarı Eugène Ionesco’nun mesleki ve özel hayatının farklı dönemlerini anlatıyor. Üretken bir yazar olan Ionesco 1960’lı yıllarda Fransa’da ve dünya sahnelerinde kendi neslinin oyunları en çok sahnelenen oyun yazarıydı. Bu film, Ionesco’nun eserlerine yeni, çağdaş ve küresel bir bakış getirerek izleyicisini yazarın zengin dünyasına bir yolculuğa çıkarıyor.

Film gösteriminin ardından saat 17 :00’da gerçekleşecek olan « Gergedan ve Ionesco » başlıklı tiyatro söyleşinde ise yazarın kızı, edebiyat profesörü ve çevirmen  Marie-France Ionesco, İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında sahnelenecekGergedan oyununun yönetmeni ve Paris Şehir Tiyatrosu müdürü Emmanuel Demarcy-Mota ile Ionesco’nun eserlerini ele alacakla. Emmanuel Demarcy-Mota söyleşide Gergedan’ın yeniden sahneye koyma deneyimini de dinleyiciler ile paylaşacak.

Film : “Eugène Ionesco, yeni bir şey var mı ?”

Söyleşi: “Gergedan ve Ionesco” – Konuşmacılar :

Marie-France IONESCO ve Emmanuel DEMARCY-MOTA

2 Haziran Cumartesi, film : 16:00, söyleşi : 17:00

Giriş ücretsizdir.