Alternatif Tiyatrolar Buluşması’nda 5. Gün

Mimesis Haber / Alternatif Tiyatrolar Buluşması 2012’nin üniversite tiyatrosu ayağı devam ediyor. 12 Mayıs cumartesi günü, saat 13.00 de ODTÜ oyuncuları Boğaziçi Üniversitesi Demir Demirgil Salonunda, oyunları “Özgürlüğün Bedeli” ile şenlik seyircisiyle buluştu. Oyundan sonra yapılan fuayede grup ODTÜ oyuncularının tarihinden ve Friedrich Dürrenmatt, Bertolt Brecht, William Shakespeare gibi yazarları neden tercih ettiklerinden bahsetmekle başladı.Daha sonra kulübe yeni gelen oyuncularla birlikte yaptıkları eğitim çalışmalarından bahsettiler.

ODTÜ oyunun prömiyerini ikinci dönemin başından itibaren yaklaşık 3 aylık bir sürenin sonunda yapmışlar. Normalde tüm kadronun oyuna çıktığını, sadece bu sene yeni oyuncuların oyunculuk yapmayıp teknik alanda prodüksiyona destek verdiklerini söylediler. Oyuncu kadrosu anlatıcılar ve iç oyun olarak ikiye ayrılmış. Orijinal metin sadece iç öyküden oluşuyormuş. Grup ise olayı yaşan insanlardan oluşan ve onların yer yer iç öyküye müdahale edip yorum yaptıkları kısmı, yani dış öyküyü eklemişler. Oyun seçilirken metnin ele aldığı konuların günümüzde de değerli oluşu ve oyuncunun seyirciyle kurduğu ilişki üslubunun yeni bir deneyim olması onlar için etkili olmuş. Fuayede ise daha çok iç öykü ile dış öykünün ilişkisi hakkında eleştiri ve yorum gelirken, genel anlamda böyle bir müdahalenin başarılı olduğu konuşuldu. Neredeyse dekorun kullanılmadığı oyunda, kostümler oyunun geçtiği döneme sadık olarak kullanılmış.
ATB’nin 5. gününde seyirci karşısına çıkan ODTÜ oyuncularının ardından Timis Oyuncuları oyunları ‘’Mülksüzler’’ ile seyirciyle buluştu.ATB’nin son günü olan 13 Mayıs’ta ise Yaşayan Tiyatro oyunu ‘’Atuan Mezarları’’ ile Garanti Kültür Merkezi’nde sahne alacak. Son günün programına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
http://mimesis-dergi.org/2012/04/alternatif-tiyatrolar-bulusmasi-2012-basliyor/
Büşra Karpuz / Mimesis

Yorum


işlemi tamamlayınız: