Ejderhalar Taksim’deydi

“Çin kültür yılı” etkinlikleri İstiklal Caddesi’nde gerçekleşen Ejderha ve Aslan Sokak Gösterisiyle son buldu. Festival tadında geçen gösteri büyük bir ilgiyle karşılandı.

5 Hazirana kadar devam edecek 18. İstanbul Tiyatro Festivali, 2012 Türkiye “Çin kültür yılı” etkinlikleriyle başladı.

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) tarafından organize edilen “Çin Kültür Yılı” etkinlikleri 5-6 Mayıs’ta Shangi Şarkı ve Dans Topluluğu gösterimiyle başladı 7-8 Mayıs’ta Pekin Operası ile devam eden etkinliklerin sonuncusu bugün Taksim’de yapılan Ejderha ve Aslan Sokak gösterisi etkinliğiyle sona erdi.

Tünel Meydanında toplanan 30 kişilik sanatçı grubu gösteri öncesi izlemeye gelenlere soya sosu, Çin’i tanıtan kitaplar ve t-shirt dağıttıktan sonra Galatasaray Meydanı’na yürüyüşe geçti.

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu temsilcilerininde katıldığı gösteriyi, şaşkınlıkla izleyen İstanbullular, sanatçı grubuna büyük ilgi gösterdi.

Dans gruplarının davul ve zil eşliğinde sundukları gösteri İstiklal caddesinde festival havası estirdi.

Gösteriyi izleyenler arasında İran’dan Türkiye’ye tatile gelen Parya Pahlevani, “Tesadüfen burdayım ve gördüğüm manzara çok etkileyici. Çin’deymişim gibi hissettim. Çok güzel” dedi.

“Bütün kültürler için böyle gösterilere ev sahipliği yapmalıyız” diyen bir başka izleyici Hatice Ergönül, kendisini dünya insanı gibi gördüğünü söyleyerek, gösteriyi izlemekten ve yaşamaktan duyduğu keyifi anlattı.

Galatasaray Meydanı’ndan tekrar Tünel Meydanı’na yürüyen sokak gösterisi sanatçıları burada gösterilerini sona erdirdi.

Çin Kültür yılı nedir?

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çin Kültür ve Turizm Bakanı Cai Wu tarafından kültürel bağları geliştirmek için 16 Haziran 2010 tarihinde imzalanan anlaşma ile 2012 Türkiye Çin yılı, 2013 Çin Türkiye Yılı olarak ilan edilmişti.

Rojda Duygu YEŞİLGÖZ Bianet