Müjdat Gezen’e 105 gün Hapis Cezası

Tiyatro sanatçısı Müjdat Gezen, “Muzurevi” adlı tiyatro oyununun senaryosunun kendisine ait olduğunu savunan senarist Dilara Dilek Selek’e “hakaret” ettiği gerekçesiyle 3 ay 15 gün hapse mahkum edildi. Ceza 5 bin 250 lira adli para cezasına çevrildi.

Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, müşteki Dilara Dilek Selek ve avukatı Güçlü Emre Özgür ile Gezen’in avukatı Ali Saim Yapıcı katıldı. Esas hakkında savunma yapan Avukat Yapıcı, müvekkilinin bir gazeteciyle yaptığı görüşmenin haberleştirilmesinin ardından dava açıldığını ifade etti. Yapıcı, “Müvekkilim, bu görüşmenin haber yapılmamasını istiyor. İki kişi arasında geçen ve haber niteliği taşımayan bir konuşmanın haberleştirilmesiyle, özel hayatın ihlali söz konusu olmuştur. Görüşme kaydı bu yüzden delil niteliği taşımamaktadır” diye konuştu. Selek’in avukatı Özgür ise “Gezen ile gazeteci arasındaki konuşmanın basına yansıması, müvekkilimin suçu değil. Gezen’in kullandığı ifadeler çok açık ve cezayı gerektirir” dedi. Beyanların ardından Hakim Zeynep Şahin, Gezen’i, “alenen hakaret” suçunu işlediği gerekçesiyle 3 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdığını, bunu günlüğü 50 liradan toplam 5 bin 250 lira adli para cezasına çevirdiğini açıkladı. Hükmün açıklanması ise ertelenmedi.

İddianame

İddianamede, Gezen’in 2 Ocak 2011’de bir gazetede yayımlanan “Muzurevi Kimin Eseri” başlıklı haberde, Muzurevi”nin kendisine ait olduğunu savunan şikayetçi Selek ile ilgili, “Bu kadının eseri nerede yayınlanmış, nerede basılmış? Hiçbir yerde. Benim bir de huzurevim var. Oradaki yaşananları yazdım. Benim mi ondan çalma ihtimalim yüksek, onun mu benden? Benim yazıp yönettiğim bir eser için para talebini benden yapıyor. Kadın dolandırıcı. Manevi tazminat davası açtım. Kadının eserini de okudum, benimkine benzemiyor. Bu kadar açık dolandırıcılık var mı? Hapse attıracağım” dediği belirtilerek, “yayın yoluyla hakaret” suçunu işlediği kaydediliyordu.

Hürriyet