Tiyatro İhalelerinde Halka “Dekor ve Kostüm” Kazığı

Başbakanın ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB), İstanbul Şehir Tiyatroları’nı (İŞT), özelleştirmeyi önceden kafasına koyduğuna işaret eden “100 oyun projesi” kapsamındaki üç oyunun dekor ve köstümlerinin de ihaleyle alınarak, belediyenin büyük bir zarara uğratıldığı belirlendi. İhale verilen şirketin, ihale kararından 40 gün önce kurulduğu ortaya çıktı.

İBB Kültür İşleri Müdürlüğü’nün üç ay içinde her biri 100 kez sahnelenmek üzere satın aldığı üç oyundan “Bir Adam Yaratmak” ve “Harput’ta Bir Amerikalı” oyunları İŞT tarafından daha önce sahnelenmiş olan oyunlar. Dolayısıyla bu oyunun dekor ve köstümleri İST’de bulunuyor. Kültür İşleri Müdürlüğü, belediye kuruluşu olan İŞT’den bu kostüm ve dekorları ücretsiz olarak alabilecekken, piyasadan satın almak için ihaleye çıktı.

İŞT’nin daha önce sahnelediği iki oyun ve “Hasan Ağa’nın Karısı” oyunlarının dekor ve kostümları için açılan ihalenin onayı 22 Şubat 2012’de verildi. 2012/23928 kayıt numaralı ihale, 6 gün sonra, 28 Şubat 2012’de yapıldı.

Dekor işi bir yapım işi olmasına karşın Kültür İşleri Müdürlüğü, Kamu İhale Yasası’na aykırı bir biçimde ihaleyi yasanın istisnaları düzenleyen 3/g maddesi kapsamına soktu. İhaleyi böylece Kamu İhale Yasası’nın kapsamının dışına çıkaran Kültür İşleri Müdürlüğü, ihaleye sadece iki şirket katıldı.

CFA Reklamcılık Matbaacılık Elektronik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, diğeri AGYM Anadolu Gösteri Yapım Merkezi Ticaret Limited Şirketi. Piyasada 2005 yılından beri faaliyet gösteren, alanında uzman görünen CFA’nın teklifi geçersiz sayılarak elendi.

Yaklaşık maliyeti 682 bin 110 lira olan ihale, yüzde 7.6 gibi çok düşük bir kırımın ardından 630 bin lira üzerinden AYGM’ye verildi. Böylece, Kültür İşleri Müdürlüğü, büyük bölümünü İŞT’den bedavaya alabileceği kostüm ve dekorlar için halkın vergileriyle oluşturulan belediye bütçesinden büyük bir kaynağı özel bir şirkete aktarmış, belediyeyi zarara uğratmış oldu.

AYGM, ihale kararı alınmadan 40 gün önce, 11 Ocak 2012’de kurulmuş bir şirket. Şişli’de bulunan şirketin sermayesi 50 bin lira. Şirketin sahipleri ise Ömer Faruk Kandemir, Eyüp Aslan. Kandemir ve Aslan şirkette eşit paya sahip. Sahiplerinin kim olduğu, üç önemli tiyatro oyununun dekor ve kostümünü alacak hangi deneyimlere sahip oldukları konusunda bilgi edinilemedi.

Şirketin ihale kararından 40 gün önce kurulması, İBB ihalesine girmek amacıyla kurulduğunu, bunun belediyenin bilgisi dahilinde yapıldığını gösteriyor.

Gazeteciler Online