İsim Şehir Hayvan İzmir’de Sahnede

Gazeteci Yılmaz Özdil’in ‘İsim Şehir Hayvan’ adlı kitabından uyarlanan tiyatro oyununun galası, 30 Temmuz akşamı Karşıyaka Bostanlı Açık Hava Tiyatrosu’nda yapılacak. Metin Serezli’nin yönettiği oyunun afişinde 15’inci rolün sahibi maymunun altına, yazarın ısrarıyla Yılmaz Özdil yazıldı.
İsim Şehir Hayvan’ı oyun haline getiren Saygın Delibaş ve Fethi Kantarcı 10 yıldır birlikte çalışıyor. Delibaş ve Kantarcı, “Özdil’in metrobüsle ilgili köşe yazılarını okuduğumuzda ‘ne güzel skeç olur’ diye iç geçirmiştik. Emin Hamarat’ın teklifinin ardından çok mutlu olduk” dedi. İsim Şehir Hayvan oyununda oyuncular Nusret Çetinel, Sabri Özmener, Hülya Gülşen, Bilal Çatalçekiç, Burcu Kazbek, Taner Ergör, Banu Çiçek, Yeliz Şatıroğlu, Levent Çimen, Aybar Taştekin, Anıl Yülek, Serdar Aslan, Alev Azyok ve Zafer Aslan oynayacak. Oyunun dekorunu, tiyatro ve sinema sanatçısı, yönetmen, rahmetli Savaş Dinçel’in oğlu Barış Dinçel tasarladı. Kostümleri Sinan Demir; müziklerin bestesini ve seslendirmesini Serdar Aslan, Zafer Aslan ve Alev Azyok, koreografiyi Gizem Erden, ışıkları Aytekin Saday, efektleriyse Cafer Hekim yaptı.GENCAY Gürün yönetimindeki Tiyatro İstanbul, gazeteci Yılmaz Özdil’in köşe yazılarını topladığı ilk kitabı olan, ‘İsim Şehir Hayvan’ı tiyatro oyunu haline getirdi. Yönetmenliğini usta tiyatrocu Metin Serezli’nin, oyunyazarlığını Saygın Delibaş ve Fethi Kantarcı’nın yaptığı İsim Şehir Hayvan’ın galası, 30 Temmuz’da Özdil’in memleketi İzmir’de yapılacak.

14 oyuncunun resimlerinin yer aldığı afişte, 15’inci rolün sahibi maymun karakterinin altına, yazarın ısrarıyla Yılmaz Özdil adı yazıldı.  Dünyada ilk kez günlük köşe yazılarının kabare haline getirilmesi gibi zor bir işin altına girdiklerini söyleyen Tiyatro İstanbul Genel Müdürü Emin Hamarat, “Bu oyun, bizim için bir onur vesilesi. Tiyatromuzun yönetmeni Gencay Gürün’den yönetmenimiz Metin Serezli ve sahne arkası ekibe kadar hepimiz coşkuyla çalışıyoruz” dedi.

Serezli de oyun için, “Benim niye aklıma gelmedi diye hayıflanarak ve onur duyarak kabul ettiğim bir eser bu. Oyundaki her şey gerçek. Ülkemizdeki çarpıklıkları gösterip, muhatapları uyarmaya çalışıyoruz. Komik ve eğlendirici bir dille ama sert olmadan mesaj veriyoruz. Tiyatro, uzun zamandır seyircinin gerisinde kaldı. Biz bu oyunla zamanın ruhunu yakalamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

İsim Şehir  Hayvan oyunu

30-31 Temmuz, 1-2 Ağustos’ta Bostanlı Açık Hava Tiyatrosu’nda, 3 Ağustos’ta Bodrum’da, 4 Ağustos’ta Alaçatı’da, 6 Ağustos’ta Bornova’da, 7 Ağustos’ta Ayvalık’ta, 8 Ağustos’ta Altınoluk’ta, 9 Ağustos’ta Çanakkale’de, 11 Ağustos’ta Marmaris’te, 12 Ağustos’ta Datça’da, 13 Ağustos’ta Denizli’de ve 14 Ağustos’ta Antalya’da sahnelenecek.

Hürriyet Ege