İslamcı Protestolar Sonrası Tunus’ta Tansiyon Yüksek

Gareth Harris

Mimesis Çeviri / Sanat dünyası profesyonelleri Kültür Bakanlığı’nın sanatçıları korumak için daha fazla şey yapması gerektiğini söylüyor.

The Art Newspaper. 11 Temmuz 2012, Çeviri: Ömer Ongun

Tunuslu sanatçılar, Printemps des Arts çağdaş sanat fuarındaki çalışmalara karşı İslamcı Selefilerin geçen ay gerçekleştirdikleri protesto yürüyüşleri sonrası kendilerini tehdit altında hissediyorlar. Resmi basın, İslamcı göstericilerin, başkentin La Marsa bölgesinde yer alan Abdeliya Sarayında gerçekleşen fuardaki dört çalışmaya zarar verdiklerini duyurdu.

Gerginlik, bir noterin aralarında böceklerle “Subhan Allah” yazılı olan bir parça dâhil fuarda yer alan çalışmaların görsellerini dağıtmasıyla başladı.

Fuara katılan fotoğrafçı Héla Ammar ise “Hala güvende hissetmiyoruz. Bazı sanatçılar saldırıya uğrama korkusuyla yaşadıkları yerlere dönemiyorlar. Kısa süre önce bir grafiti sanatçısı bir Selefi çetesi tarafından yakalandı. Başta kurbanlardık ancak şu anda en çok zarar görenleriz.”

“Sanatçılar tarafından Tunuslu sanat birlikleri aracılığıyla yasal işlemler başlatıldı. Ancak bir sonuç elde edemediler.” Ammar ekliyor: “Özgür bir mekân olan B’Chira sanat merkezindeki benzer bir sergiye katılmış sanatçılar da risk altında.”

El Cezire, hükümet yetkililerinin sanatçıları suçladığını ancak protestoları da kınadığını bildirdi. Printemps des Arts sanat fuarının organizatörü olan Meriem Bouderbala, Reuteurs’a yaptığı açıklamada: “Sanatçılar bu tepkiyi beklemiyordu. Bu nedenle çok hassaslar. Hükümete döndüler ancak oradan bir destek almadılar ve duvara çarpmış gibiler.” dedi.

Kültür Bakanlığı bir açıklama yapmadı ve soruşturmalar sürerken karışıklığı fitilleyen noter, 1000 dinarlık para cezasına çarptırıldı.

Kartaca Ulusal Müzesi’nde yer alan Chkoun Ahna çağdaş sanat sergisinin yardımcı küratörü Khadija Hamdi ise “Bakan, çağdaş sanatla ilgili değil ve Tunuslu birçok sanatçı yaratıcılıklarını geliştirmek için ülkeyi terk etmeyi düşünüyor.” dedi.

Ammar güvenlik önlemlerinin sağlanmasından sonra İslamcı Selefilerin protestolarını sürdürmediklerini ekledi. Şiddet durmuş olsa dahi, La Marsa ve Kültür Bakanlığı arasındaki ticari alanlarda tansiyonun yükselme riski var. “Özellikle özel galeriler tehdit altında” diyor Hamdi. Eski başkan Zine al-Abidine Ben Ali’nin Ocak 2011’de çekilmesini takiben İslamcı parti Ennahda geçen Ekim ayında iktidara gelmişti.

Yorum


işlemi tamamlayınız: