Khan, Olimpiyat Açılış Törenini Sansürleyen NBC’ye Kızgın

Mimesis Çeviri / Koreograf Akram Khan, 7 Temmuz Londra bombalamasında hayatını kaybedenlere adadığı olimpiyat açılış törenindeki bölümünü yayınlamayan NBC’ye kızgın olduğunu söyledi.

BBC. 29 Temmuz 2012, Çeviri: Ömer Ongun

Khan, Emeli Sande tarafından söylenen ve kendisi dahil 50 dansçının icra ettiği Abide With Me bölümünü yayınlamayan NBC’ye karşı “kalbi kırılmış ve hayal kırıklığı” hissetiğini söyledi.

NBC, bunun yerine Amerikan idol sunuculardan Ryan Seacrest’in ABDli yüzücü Michael Phelps ile gerçekleştirdiği röportajı yayınlamıştı.

NBC ise o bölümün yaşanan saldırıya gönderme yaptığına dair hiçbir belirti olmadığını söyledi.

Khan, Associated Press’e yaptığı açıklamada “Gösteri, ABD’de izlenmediği için oldukça üzüldüm. Bu beni çok üzdü. Diğer bölümlerden ne daha az ne de daha fazla şey sunuyordu.” dedi.

“Yeterince erişilebilir mi değil? Yeterince ticari mi değil?”

“Bu, akla şu soruyu getiriyor- nedenini bilmediğim için belki yanlış düşünüyorum ama şu soru geliyor aklıma; bu bölüm belki de fazlasıyla doğru şey söylüyor ve bence o, gerçektenherşeyi söylüyor” dedi.

Khan, sanat direktörü Danny Boyle’un kendisinden açılış töreni için “ölümlülük/fanilik” temalı bir sahne hazırlamasını istediğini söyledi.

Stadyumda bulunanların kayıplarının görselleri eşliğinde sergilenen bölüm, 2005 yılındaki saldırıda hayatını kaybeden 52 kurbana adanan bir sahne olarak yorumlandı.

Öte yandan NBC ise bu sahnenin kendilerine böyle sunulmadığını belirtti.

Tören programında ise sunumla ilgili yapılan açıklamada bu performansta “yaşam ve ölüm arasındaki mücadelenin, faniliğin toz ve gün batımı gibi güçlü imgelerle ” dramatize edildiği açıklanmıştı.

Olimpiyatların ABD’deki yayın hakkını elinde bulunduran NBC ise töreni prime time da sunmak için canlı vermedi ve bazı editöryel müdahalelerde bulundu..

Kanal etkinliği canlı vermediği için de eleştirildi.

NBC ise herhangi bir törenin bant kaydını yayınlarken, bu tip yapım müdahalelerinin her zaman olduğunu söyledi.

Kanal bir açıklamasında “Bizler her spor etkinliğini canlı yayınlıyoruz. 32 spor ve 302 madalya. Açılış ve kapanış törenleri ise eğlence bölümleridir” dedi.

“Bizim ödüllü yapım ekibimiz o bölümlerin görkemini ve ihtişamını en iyi verecek şekilde, bir ailenin bir araya gelip izleyebileceği bir  zamanda, yani primetime’da, yayınlıyor”

Kayıtlara göre ABD’de rekor sayıda -40,7 milyon kişi- Olimpiyat açılışlarının ilk gecesini NBC’den izledi.

Bu sayı, 1996 Atlanta Olimpiyatlarındaki 39,8 milyonu ve 4 yıl önceki Pekin Olimpiyatlarının ilk gecesini izleyen kişi sayısı olan 34,9 milyonu geçti.

Yorum


işlemi tamamlayınız: