Toshiki Okada Salı Akşamı iDANS’ta

Mimesis Haber / Japonya’nın çağdaş tiyatro ustası: Toshiki Okada Salı akşamı iDANS’ta!

Acı Biber, Klima ve Veda Konuşması: Güvencesiz Ofis Çalışanlarının Hayatı Hakkında Çağdaş bir Drama

Japon tiyatro yönetmeni, oyun ve roman yazarı Toshiki Okada yönetmenliğinde kurulan chelfitsch topluluğu 23 Ekim Salı akşamı, 6. iDANS Festivali kapsamında, saat 20:00’de garajistanbul’da Hot Pepper, Air Conditioner and the Farewell Speech (Acı Biber, Klima ve Veda Konuşması) adlı oyununu sergileyecek. Güvencesiz ofis çalışanları arasındaki iletişimsizliği Okada’ya has ‘süper-hakiki’ bir gündelik Japonca’yla sahneye taşıyan oyun, Okada’nın yetenekli oyuncuları için geliştirdiği ve çağdaş dans dünyasının da dikkatini çeken özgün beden dili kullanımına da bir örnek sunuyor. Oyun Türkçe ve İngilizce altyazıyla sunulacak.

Bir ofis ve veda konuşması çerçevesinde birbiriyle alakalı üç kısa oyundan oluşan bu eserde iletişim hiç de cam gibi pürüzsüz değil. Kelimeler jestlerle uyumsuz ve her ofis çalışanı kendi kafasına göre takılıyor… Hot Pepper, Air Conditioner and the Farewell Speech farklı fiziksellikleri araştırırken John Cage, Streolab, Tortoise ve John Coltrane’nin müziklerinin de duyulduğu üç parça boyunca meslektaşlar arasındaki sıkıcı diyaloglar, jestler ve tekrarlar yoluyla gittikçe hızlanan, enerjisi yüksek gürültülü bir hareket koreografisine dönüşüyor. 2005 yılında Toyota Koreografi Ödülleri’nde finale kalarak dikkatleri üzerine çeken Air Conditioner‘ın 2009’da Berlin’de prömiyerini yapan genişletilmiş versiyonu olan oyun, Japon toplumu üzerinden kapitalizmin ve güvencesiz çalışma koşullarının yarattığı sosyal tahribata değiniyor. Oyun, 2011’de Quebec tiyatro eleştirmenleri birliğinin 2010-2011 için seçtiği eleştirmenler ödülüne layık görüldü.

Toshiki Okada’nın 1997’de kurduğu, bütün oyunlarını yazarak yönettiği ‘chelfitsch’ topluluğu tiyatro ve dans disiplinlerini çok çeşitli açılardan ele alıp radikal bir estetik felsefesi geliştiriyor. chelfitsch’i Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’nın önde gelen tiyatro festivallerine taşıyarak birçok ödül almasına sebep olan estetik ve Okada’nın tiyatro oyunlarında kurduğu koreografik yapılar, bir yandan Japonya’da bir kuşağın bencilliğini mizahi bir sinizmle tasvir ediyor; diğer yandan da topluluğun “dans ve tiyatroyu hemhal edip her ikisinin yöntemlerini sonuna kadar sınayarak, ikisinin ötesinde” bir biçime ulaşmasına olanak tanıyor. Toshiki Okada, 2005’de Five Days in March oyunu ile saygın 49. Kunio Kishida Ödülü’ne layık görüldü. Okada yine 2005 yılında Yokohama Kültür Ödülü’nü aldı ve Stuecke’06 Uluslararası Edebiyat Projesi’nde Japonya’yı temsil etti. Okada’nın The End of the Special Time We Were Allowed adlı roman derlemesi ise 2007’de yayımlandıktan sonra Kenzaburo Oe Ödülü’ne layık görüldü.

Oyundan fotoğrafları aşağıdaki bağlantıdan “download” butonuyla indirebilirsiniz:

https://www.dropbox.com/sh/ou1l95dltnjq41r/zbKKViSCru

Festival Programına Genel Bakış

iDANS 06: (Eylül 2012 – Mayıs 2012)

iDANS Uluslararası Çağdaş Dans ve Performans Festivali, 2007 yılından bu yana güncel sanat, dans, tiyatro, müzik ve performansın çeşitli ifadelerini kapsayıp performativite ve bedensellik eksenleri üzerinden ortak noktalarını vurgulayarak her yıl farklı bir konuyu tartışmaya davet ediyor. iDANS 06, 2012 yılında Avrupa’dan Asya’nın en doğusuna uzanan tarihi kervan yolundan esinlenerek İpek Yolu metaforu etrafında şekillenecek.  2 Ekim’de başlayacak olan program, Avrupa ve Yakın Doğu’nun yanı sıra, Doğu ve Güneydoğu Asya’dan da çağdaş sahne sanatlarını sergileyecek ve farklı hareket biçimlerinin ve ifadelerin göçü, evrimi ve karşılıklı etkileşimini keşfe çıkacak.

Festival programı, iDANS’ın kendi ortak yapımlarının, festival için özel yaratımların, kamusal alan performanslarının, film gösterimi, sergi ve konuşmaların da yer aldığı dünyanın dört bir tarafından yenilikçi projeler sunuyor.

Ayrıntılı program www.idans.info web sitesinden takip edilebilir.

Biletler:

Tüm festival biletleri Biletix.com adresinde ve garajistanbul gişesinde satıştadır.

Kalan biletler gösteri akşamları ilgili mekânda satılacaktır.

Seyret & Kazan programı ile %100’e varan indirimler kazanabilirsiniz.

Öğrenci bileti sahiplerinin gösteri girişinde öğrenci belgelerini göstermeleri zorunludur.

Bimeras

Bimeras, Türkiye’nin çağdaş sanatlarda, özellikle de çağdaş sahne sanatları alanında uluslararası ilişkilerine destek olma amaçlı, yaklaşık 10 yıldır süren bir çabanın ürünü olarak kuruldu. Birikimini 2007 yılında en üst noktaya taşıyan Bimeras, Türkiye’ye ve İstanbul’a bir çağdaş dans ve performans festivali kazandırdı. Bimeras, üç ayrı Avrupa Birliği Kültür Programı projesine katılma başarısı göstererek, Türkiye’nin uluslararası projelerde aktif partner olarak yer almasına önemli bir katkı sağlıyor. Haziran 2012 itibarıyla, Bimeras | iDANS, Kültür Programı destekli Jardin d’Europe (2008-2013), Départs (2009-2014) ve Europe in Motion (2010-2012) projelerinde partner olarak yer almaktadır.

İDANS Uluslararası Çağdaş Dans ve Performans Festivali

Bimeras’ın on yıllık uluslararası tecrübesinin sonucu olarak İstanbul’da düzenlenen, içerik ve tarz olarak dünyanın en seçkin ve prestijli festivalleriyle aynı kulvarda yarışan, Türkiye’nin tek uluslararası çağdaş dans ve performans festivalidir. Koreografi kavramını genişleterek çağdaş dansın bir sanat dalı olarak algılanmasına katkıda bulunmayı ve bu konuda yeni bir bilinç yaratmayı hedefleyen iDANS, bu alanın en önemli ustalarını her yıl İstanbul’da buluşturuyor. iDANS, 2012 yılında 32 ülkeden 275 festivalin başvurduğu Avrupa Birliği Kültür Programı’nın desteğe değer gördüğü 14 sanat festivalinin arasına girmeyi başardı. Seçici kurul iDANS’ın “hem organizasyon başarısının, hem de sanatsal kalitesinin en üst düzeyde devam ettiğini”, tüm faaliyet alanlarıyla bir “bilgi üreticisi” konumunda olduğunu belirtti.

Bimeras Yön. Kur. Bşk. ve iDANS Festivali İdari ve Sanatsal Yönetmeni: Aydın Silier

iDANS Festivali Sanatsal Programlama ve Araştırmalar Yönetmeni: Gurur Ertem

Medya İletişim: Funda Özokçu

pr@bimeras.org