“Hayatımı Çalışmayla Dolduruyorum”

[Senem Aydın’ın Çolpan İlhan ile yaptığı ve Milliyet gazetesinde yayınlanan röportajından alıntıları paylaşıyoruz.] “Tiyatro oyununuz ‘Sonbaharı Beklerken’ ikinci sezonuna başladı. Seyircinin ilgisinden memnun  musunuz?
‘Sonbaharı Beklerken’, çok etkileyici bir oyun. Yönetmen Naşit Özcan’la konuşurken, onun vaktiyle izlediği filmden bir fikir çıktı önümüze. Bu alzheimer meselesi üzerine… Oyunun başrolündeki kadında unutmalar başlıyor ve bunun kocasından kaynaklandığını düşünüyor. Alzheimer hastalığıyla baş eden bu çifti anlatırken bir hayat panaroması çiziyoruz. Gençlik ve yaşlılıklarını konu ediniyoruz. Aşk ve bağlılık üzerine önemli mesajlar veriyoruz. Bana çok uygun geldi rol.  Seyircinin de yoğun ilgisi var. “

Songül Öden sizin için, “Çolpan İlhan’ın gözleri yaşlanmaz” diyor. Gerçekten de öyle…
Evet, bir ışık vardır gözlerimde. İstediğiniz kitabı okuyabiliyorsanız, bir şey seyredebiliyorsanız, heyecanlar duyabiliyorsanız, yaşlanmanın zararı yok. Benim yüzümde hiçbir şey yok. Bakım filan da bilmem. Şu ara biraz zayıfladım ama birkaç kilo alınca daha da kendime geliyorum. Hem ne yaparsam yapayım, yine belli yaşta bir kadını oynamayacak mıyım?”

28 Kasım’da adınıza açılacak Oda Tiyatrosu’nun heyecanını  yaşıyor olmalısınız…
Çok heyecanlıyım. Sadri Alışık Kültür Merkezi uzun yıllardır gençlerin sanata yönlendirilmeleri için çalışıyor. Şimdi yine kendi bünyemizde açılacak Oda Tiyatrosu’nda hem gençlere bir kapı daha aralamış olacağız, hem de tiyatroseverler yeni bir platformda buluşma fırsatı yakalayacak.

Bir tiyatrocu nasıl olmalı sizce?
Öncelikle disiplinli olması şart.  Bir de birikimli ve gözlemci olması  gerekir. Oynadığı rolü iyi giyinecek.   O rolün insanı olmaya çalışacak.  Lafları ezberleyip, tonlamalara idare etmeye çalıştıkları zaman olmuyor   o iş. Tipi düşünüp, başına gelenleri  iyi nakletmeleri lazım.”

Milliyet