nü.kolektif’ten 2 Yeni Oyun

“Kutsal Aile Masalı”…

nü.kolektifin yeni oyunlarından biri olan Kutsal Aile Masalı, Kasım ayında her Cuma ve Cumartesi saat 20.30’da Kolektifhane’de seyirciyle buluşuyor.

Aileyi ve ailenin kutsallığını sorgulayan bu oyun; ailenin kimin “cenneti” olduğu sorusunu eğlenceli bir biçimde soruyor.

Aile kimin için vardır? Aile masalı kime anlatılır? Kim yararlanır?

Yalan dolanla çevrili “yuvada” hem evde hem de işte çalışan kadın gerçekleri fark ettiğinde ne yapar?

Aile ve “aile kurumu”nu sorgulayan bu oyun; çekirdek orta sınıf bir ailenin kadını nasıl sıkıştırdığı, ailenin nasıl erkeğin cenneti haline geldiğini kantolar eşliğinde ironik bir biçimde sahneye taşır.

Ülfet Sevdi’nin yazıp yönettiği oyunda Deniz Soruklu, Ozan Sevin, Yelda Alp, Elif Küçükkoyuncu, Nicolas Royer Artuso, Toprak Bayraktutan oynamaktadır. Şarkı sözleri Ülfet Sevdi, beste Nicolas Royer Artuso, görsel tasarımlar Feyza Çanaklı, fotograflar Veysel Çolak’a aittir.

Kutsal Aile Masalı’nı 23, 24, 30 Kasım, Cuma ve Cumartesi 20.30’da Kolektifhane’de izleyebilirsiniz. Kolektifhane, Kalyoncu Kulluk Cad. İnci İş Hanı 3/6 Beyoğlu (Kolektifhane açık adres: Tarlabaşı Bulvarı üzerinde bulunan Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü`nün giriş kapısının tam karşısı, bina asansörlüdür.)

 

“Sorgu”…

nü.kolektif “SORGU” adlı oyununu 22,29 Kasım 2012, her Perşembe Kolektifhane’de oynayacaktır.

Oyunda bir tarafta; ne kadar girdi? Zevk aldın mı? Adamla yatmayacaksan neden buluştun? benzeri soruları soran devletin memurları karışında bir kadın, diğer tarafta; tecavüzcülerin toplumun ahlakından ve “erkeklik”lerinden ve cinsiyetçi devletin memurlarından aldıkları güçle yaptıkları savunmalar var.

İki erkek bir kadın tecavüz sorgusundalar. Aralarında hikâyesel hiçbir organik bağ yoktur.

İki erkek, bir kadın, üç farklı tecavüz hikâyesi, bir erkeklik savunusu!

 Oyunu 18 yaşın altındakilerin izlemesi sakıncalıdır.

Daha önce cinsel şiddete maruz kaldıysanız ya da cinsel şiddet anlatısından etkileneceğinizi düşünüyorsanız lütfen oyunu izlemeyin.

Ülfet Sevdi’nin yazdığı ve yönettiği oyunda Melike Özkarakahya, Sinan Başol, Toprak Bayraktutan oynamaktadır. Özgün müzik Nicolas Royer Artuso, afiş tasarım Feyza Çanaklı’ya, aittir. Oyunun hukuk danışmanlığını Yasemin Öz yapmıştır.

Sorgu adlı oyunu, 22,29 Kasım 2012, her Perşembe, saat 20.30’da Kolektifhane’de izleyebilirsiniz. Kolektifhane, Kalyoncu Kulluk Cad. İnci İş Hanı 3/6 Beyoğlu (Kolektifhane açık adres: Tarlabaşı Bulvarı üzerinde bulunan Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü`nün giriş kapısının tam karşısı, bina asansörlüdür.)

nü.kolektif farklı sanat dallarından gelen sanatçıların bir araya gelerek oluşturdukları bir sanat üretim kolektifidir.

Ülfet Sevdi ve Nicolas Royer-Artuso tarafından kurulan kolektif, bünyesine birçok farklı dallardan sanatçıları da katarak büyümektedir.

nü.kolektif biçimle olduğu kadar içerikle de ilgilidir. Biçimsel ve kavramsal sanatı bir arada kullanarak disiplinler arası bir yaklaşımı benimser. nü.kolektif sanat eserleri arasındaki kesin çizgileri ortadan kaldırarak, sosyal bilimlerin, güzel sanatların ve gösteri sanatlarının, modern ve modern olmayan yaklaşımlarını kullanarak, kendi tarzlarını oluşturacak performanslarını hazırlamayı hedefliyor.