“Beraberce Ölmek” garajistanbul’da!

Disiplinlerarası topluluk biriken’in Re: Fwd: die in good company (Ynt: İlt: beraberce ölmek) adlı yeni oyunu 7 Ocak ve 21 Ocak 2013, Pazartesi saat 20.30’da garajistanbul’da seyirciyle buluşacak. Yapımını Bimeras-iDANS’ın üstlendiği; yazımı, tasarımı ve sahnelemesi biriken’e ait olan projede Gökçe Yiğitel ve Okan Urun oynuyor.

Re: Fwd: die in good company siyasi kayıp hali, devrim umudu ve her şeyin sonuna varma düşüncesi etrafında şekilleniyor. Oyun, grubun daha önceki işlerinde de üzerinde düşündüğü kişi-mekân ilişkisi ve sanal benlik, popüler kültürün ve sıradanın içinde insanın kendisini tüketmesi gibi konulara eğiliyor.

Melis Tezkan ve Okan Urun’un kurduğu ve 2010 yılında sahneledikleri Özen Yula’nın Yala Ama Yutma! oyunuyla ses getiren ‘biriken’ büyük bir başarıya imza atarak yurtdışındaki en önemli çağdaş tiyatro festivallerine davet edildi. 2012’de New York’taki Under The Radar’da 9 temsil, Rotterdam’daki De Keuze International’de 2 temsille seyirci karşısına çıkan topluluk 2011’de Heidelberg’te de aynı oyunla sahne aldı..

Prömiyeri Ekim 2012’de İDANS Festivali’nde gerçekleşen yeni işleri Re: Fwd: die in good company oyununun konsepti ve metni biriken’e ait. Oyunda Okan Urun’un yanı sıra geçtiğimiz sezonlarda Tiyatro Oyunevi’nde oynayan oyuncu ve performans sanatçısı Gökçe Yiğitel yer alıyor. Oyunun ışık tasarımı Metin Çelebi’ye ait. Müzikleri ise Berna Göl ve Ekin Sanaç’ın oluşturduğu kim ki o grubunun imzasını taşıyor.

“İçinde yaşadığımız “dönemin ruhu” çıplak, çapaklı, yeni-gerçekçi bir estetikle karşımızda.”

Eleştirmen Kerem Özel’in bu cümleyle tanımladığı oyunun konusu şöyle: Craigslist’e verilen bir ilan, cevap bekleyen iki karakter. Toplu intihar hayalleri, gitmeden önce kesinlikle yapılması gereken şeyler, bir amaç uğruna ölme düşüncesi… Yenecek çok yemek, okunacak çok kitap, izlenecek çok film, çıkılacak çok yol varken bir gün tamamen yok olana kadar kalabalıklaşmaya devam edecek bu dünyada yer açmayı düşünürler. Öylesine bir ölümün yarattığı tuhaf suçluluk duygusuyla, bir apartman dairesinde dışarının hızına karşı konuşurlar.

Re: Fwd: die in good company oyununun garajistanbul’daki temsilleri için biletler Biletix’ten ve mekân gişesinden temin edilebilir.

Bilgi için: www.biletix.com , www.garajistanbul.org , www.biriken.com