Anne ve Babalar için Cinsel Bozukluklar Rehberi

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Modern Dünya’nın Sınırlı ve Yasaklı Özgürlüğü Sahnede!

Anne ve Babalar İçin Cinsel Bozukluklar Rehberi

Tiyatro Artı, Ocak ayında Lukas Bärfuss’un yazdığı, Murat Baykan’ın çevirdiği ve Ufuk Tan Altunkaya’nın yönettiği “Anne ve Babalar için Cinsel Bozukluklar Rehberi” adlı oyunu Türkiye’de ilk kez sahneliyor.

İsviçre’nin önde gelen çağdaş yazarları arasında sayılan ve oyunları on sekiz farklı ülkede sahnelenen Lukas Bärfuss’un sesgetirenünlüoyunu “Anne veBabalariçinCinselBozukluklarRehberi” Türkiye’de ilk kez Mekan Artı tarafından sahneleniyor.

2003 yılında yazılan oyun daha önce Basel Schauspielhaus, London Gate Theater, MünchnerKammerspiele, Hamburg Thalia Theater, Stuttgart Staats theater gibi tiyatrolarda sahnelendi ve on sekiz ayrı dile çevrildi.

Yıllarca ilaçlarla uyutulan ve uyuşuk bir halde yaşamını sürdüren zihinsel engelli Dora’nın ergenliği ile beraber ilaç kullanmayı bırakmasını ve cinsel hayatı tanımasını, modern düzenin provokatif bir eleştirisiyle anlatan oyun cinsel tabularımızı ve ahlakı sorguluyor.

“Anne ve Babalar için Cinsel Bozukluklar Rehberi”, “Normal”in modernite ile nasıl maskelenmiş ve sahte bir görüntüye sahip olduğunuve en ufak bir sapmayı bile kabul etmediğini anlatmaya çalışıyor. Süperego ve id çarpışması makro düzeyle anlatılıyor.

“Nedense bazen aklıma belgesellerdeki hayvanlar geliyor. En ufak bir yara alınca dahi yaşamak için hiç bir şansları kalmıyor. Kusurlu olan yavruyu hemen oracıkta kendi annesi yiyip temizler. Çünkü doğanın düzenine uymaz. Biz insanlar farklıyız.”

“Şu zamanda bu artık o kadar da büyütülecek bir şey değil…”

“Artık, eksiksiz bir kadın oldum. Artık modern bir kadın oldum…”

Oyunun yazarı Lukas Bärfuss 1971 yılında İsviçre’de doğdu. İsviçre’de bugüne kadar onlarca oyunu sahnelendi. Halen Schauspielhaus Zürich’te dramaturg olarak çalışıyor. Yazdığı “YüzGün” adlı roman Türkçe’ye de çevrildi.

Murat Baykan’ın çevirdiği oyunu Ufuk Tan Altunkaya yönetirken Işık Tasarımı Zeki Elveriş, Sahne Tasarım Ayça Akçor, Görkem Usta imzalarını taşıyor. Pelin Ermiş, Gülsüm Soydan, Uğur Karabulut, İnan Ambarkütük, Cihat Süvarioğlu, Aslı Samat ve Eftal Gülbudak’ın rol aldıkları oyun, ilk olarak 3 Ocak tarihinde seyirciyle buluşacak.

Oyunun gösterim tarihleri: 3-4-5-10-11-12-19-20-21 Ocak 2013 20:30

Ayrıntılı bilgi için Mekan Artı

Paylaş.

Yorumlar kapatıldı.