Diyarbakır’da Tiyatro Oyunu

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu, “Dar Ayakkabıyla Yaşamak” ile “Oz Büyücüsü” oyunlarını sahneleyecek.

DDT, Sırp yazar Duşan Kovaçeviç’in yazdığı, Bilge Emin’in oyunlaştırdığı, Engin Altan Düzyatan’ın yönettiği “Dar Ayakkabıyla Yaşamak” oyununu bu hafta da tiyatroseverlerin beğenisine sunuyor.

Dekor tasarımı Kaan Güreşçi, giysi tasarımı Candan Günay, ışık tasarımı İzzettin Biçer, müzik ve besteleri Bozkurt Cendey’e ait oyunda, Mümtaz Aydoğan Mengi, M. Lebip Gökhan, Özden Gököz, Ercan Kılıçarslan, N. Özgün Çoban, Dilek Mengi ve Gülizar Oltulu rol alıyor.

Medya, toplum ilişkisinin sorgulandığı oyun, 13, 14, 15 Aralık’ta, Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Sanat Merkezi Orhan Asena Sahnesi’nde izlenime sunulacak.

SERGİLENECEK OYUNLAR

DDT, pazar günü ise Özlem Saraç’ın, Frank Baum’dan uyarlayarak yazdığı, müzikleri Erkin Hadimoğlu ve Ender Gündüzlü’ye, şarkı sözleri müzikalin yönetmeni Metin Arslan’a ait “Oz Büyücüsü” adlı çocuk oyunuyla, minik seyircilerinin kalplerini bir kez daha fethedecek. Kostüm tasarımı Esra Selah, dekor tasarımı Seyhan Kırca, ışığı İzzettin Biçer’e ait müzikalde Gonca Coşkun, Özden Gököz, Mümtaz Mengi, Fatih Yurdakul, Pelin Tozkoparan, Birce Birsel Çağlar, Kerem Corogil, Uğur Çınar ve Ozan Hafızoğlu rol alıyor.

Pop-rock türündeki iki perdelik müzikalde, evinden uzaklaşan bir kız çocuğunun hayallerine kavuşması için Oz Büyücüsü’ne ulaşması anlatılıyor.

OZ BÜYÜCÜSÜ SAHNEDE

Oyun, Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Sanat Merkezi Orhan Asena Sahnesi’nde sahnelenecek.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu da İspanyol şair ve yazar Federico Garcia Lorca’nın yazdığı, yönetmenliğini Ferhat Keskin, koreografisini ise Serhat Kural’ın yaptığı, Kürtçe olarak sahnelenen “Kanlı Düğün” oyunuyla seyircisini selamlıyor.

Şehir Tiyatrosu oyuncularının rol aldığı, iki gencin evlenmesiyle birlikte ailelerin arasında öteden beri devam eden kan davasının su yüzüne çıkmasının anlatıldığı oyun, cuma ve cumartesi günleri sahneleniyor.