Filifu’dan Sesler’de Oyunlarla Yaşayanlar

Oğuz Atay’ın ilk olarak 1985 yılında İletişim Yayınları’nca basılmış ve bugüne kadar bir çok tiyatro ekibi tarafından sahnelenen tiyatro metni Oyunlarla Yaşayanlar ilk defa radyoda!*

Radyo Tiyatrosu Filifu’dan Sesler’de dün başladığımız, Altıdan Sonra Tiyatro – Açık Radyo işbirliğiyle ve Ergün Işıldar yönetiminde gerçekleşen prodüksiyonda Ergün Işıldar, Mert Tanık, Murat Kapu, Nihal Koldaş, Tomris İncer, Yaman Ömer Erzurumlu, Ece Okay, Sabahattin Yakut ve Aslı Can Kortan yer alıyor.

Oğuz Atay’ın sağlığında sahne bulamamış bu metin, daha onra Devlet Tiyatroları ve çeşitli kumpanyalarca sahneye taşınmış. Atay evreninde “Tutunamayanlar” ve “Tehlikeli Oyunlar”a yakın konumlandırılan, tiyatronun olanaklarını zorlayan avangard estetiğiyle bu “acıklı güldürü” bugün Türkçe tiyatronun önemli duraklarından biri olarak anılmakta.

Emekli tarih öğretmeni Coşkun Ermiş’in, tamamlanmamış büyük dramı “Oyunlarla Yaşayanlar”, şimdi Açık Radyo’da: Çarşamba akşamları saat 19:00’da yayınlanan radyo tiyatrosu kuşağı Filifu’dan Sesler kapsamında, radyo mecrasının sağladığı yeni yorum olanakları içerisinde bir kere daha keşfediliyor.