David Greig’den Dr. Korczak Örneği

Mimesis Haber/Çağdaş İngiliz Tiyatrosu yazarlarından David Greig’in yazdığı Dr. Korczak Örneği (Dr. Korczak’s Example) adlı oyun Devlet Tiyatroları dramaturglarından Şaziye Dağyapan tarafından Türkçe’ye çevrildi ve Devlet Tiyatroları Genel Repertuvarı’na alındı. Oyun 2001 yılında yazıldı ve dünya prömiyerini Glasgow’da bulunan TAG Theatre Company’de yaptı.

Oyunda, 1848-1942 yıllarında yaşamış; çocuk ve gençlere yönelik çalışmalarıyla tanınan eğitimci, çocuk kitapları yazarı ve pediatrist Janusz Korczak’ın, İkinci Dünya Savaşı sırasında Polonya’daki bir Yahudi gettosunda kendi idealleri çerçevesinde Nazilere karşı direnmesi anlatılmaktadır.

Dr. Korzcak, Varşova gettosunda yönettiği yetiştirme yurdundaki çocuk ve gençleri, ideal bir dünyada yaşamak üzere eğitmektedir. Bu dünyada çocuklar birer birey olarak kabul edilmekte; hakları korunmakta ve kendilerini ilgilendiren konularda kararları kendileri vermektedir. Ancak Dr. Korczak’ın yetiştirme yurdundaki ideal dünya ile Nazilerin yarattığı dünya arasında bir uçurum vardır. Dr. Korczak savunduğu değerlerden ödün vermez. Çalışmalarıyla tanınan biri olarak gettodan kurtulması olanağı kendisine verilmişken, bu yolu kullanmaz; yetiştirme yurdundaki çocuklarla birlikte bir toplama kampında hayatı son bulur. Dr. Korczak’ın çalışmaları İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yeniden ortaya çıkar ve Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Bildirgesi’ne temel oluşturur.

2012 yılı Polonya’da resmi olarak Dr. Korczak Yılı olarak kabul edildi. Dr. Korczak, adına enstitüler kurulan; çocuk festivalleri düzenlenen bir sanatçı olarak,  tiyatro sanatı yoluyla insanlığa oyunuyla selam gönderiyor.

Mimesis Haber-Bülent Sezgin

Yorum


işlemi tamamlayınız: