15. Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivaline Doğru

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ve Sabancı Vakfı işbirliğiyle düzenlenen ”Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali” 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde başlayacak.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin, Adana Devlet Tiyatrosu’ndaki tanıtım toplantısında, Adana’da düzenlenecek olan festivalin bu yıl 15’incisinin gerçekleştirileceğini söyledi.

Festival sürecinde Adana’da yaklaşık 66 ülkenin çok değerli oyunlarını ve sanatçılarını ağırladıklarını belirten Bilgin, ”Dünyanın her ülkesinden yaklaşık 5 bin sanatçı Adana’da konuk oldu. Festival çok kısa sürede dünyadaki önemli festivaller arasında yer aldı” dedi.

Bu yıl 7 ülkenin katıldığı, yerli oyunların, özel ve devlet tiyatrolarının örneklerinin sunulacağı bir festival gerçekleştirileceğini anlatan Bilgin, ”Bu yıl iki önemli konuğumuz var. Birisi Shakespeare’in Globe tiyatrosu, bu dünyanın en saygın tiyatrolarından birisi. İlk defa Türkiye’de bir festivale katılacaklar. Aynı zamanda Hindistan’ın Bollywood müzikali de Türkiye’ye ilk defa gelecek. Bu iki önemli tiyatroyu ilk defa Türkiye’de ağırlayacağız” diye konuştu.

Festivale 66 ülke, 72 grup, 5 bin sanatçı ve 550 tiyatro ekibinin 15 yılda Adana’da sahne aldığını ifade eden Bilgin, bu yıl festivale başvuran 58 ülke arasından tercihte bulunduklarını kaydetti.

Bilgin, bir gazetecinin sorusu üzerine, Türkiye’de son yıllarda salon koltuk sayılarının talebe yetmediğini de dile getirdi.
Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan ise 15 yıldır bu festivalin Devlet Tiyatroları ile birlikte sürdürülebilirliğini sağladıklarını belirterek, şöyle konuştu:

”Bu çok önemli, kamu ve özel sektörün, vakfın işbirliği yapması demek. Ortaklıklar olduğu zaman güç birliği oluyor, ama zorlukları da var, çok büyük emek var arkasından. Aylardır bu festival için çalışılıyor. Tüm devlet tiyatroları ekibine teşekkür ediyoruz. Festival ilk yıllarda rahmetli Sakıp Sabancı’nın isteği üzerine yerel bir şenlik olarak başlamıştı ama çok kısa sürede uluslararası düzeye erişti. Son 5 yıldır da sokağa çıktı. Hatta sokağa çıkmakla kalmayıp Seyhan Nehri ve Taş Köprü üzerinde devam ediyor. Dolayısıyla her yıl 60 binden fazla Adanalı bu festivali istiyor. Sadece açılış gecesi 20-30 bin kişi nehrin kenarında etkinlikleri izliyor.”

Yurt dışından ve diğer illerden bu festivali izlemek için gelenlerin olduğunu anlatan Koyunsağan, ”Çok önemli bir sinerji kayaladığımızı düşünüyorum. İnşallah çok uzun yıllar devam edecek bir festival olur” dedi.

Koyunsağan, festivalde Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Onur Ödülü’nü de vereceklerini hatırlatarak bu yıl ödülü alacak sanatçının açılış gecesi ilan edileceğini söyledi.

Adana Devlet Tiyatrosu Müdürü Fırat Demirağ da, festival kapsamında 10 gün süren Taş Köprü etkinlikleri yapılacağını, festival biletlerinin cuma günü satışa sunulacağını bildirdi.

-”Su ve Ateş Anıları” ile başlayacak-

Festival, dünyaca ünlü İtalyan topluluk Studio Festi’nin Seyhan Nehri ve Taşköprü üzerinde sergileyeceği ”Su ve Ateş” adlı gösteriyle başlayacak.

Oyunlar, Adana Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi ve Adana Devlet Tiyatrosu Fuayene Sahnesi’nde sergilenirken, 5 tiyatro oyununun Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi’nde sahnelenmesiyle, İstanbullu sanatseverler de festival coşkusuna ortak olacak.
Festival, 30 Nisan’da Hollandalı Close Art grubunun ”İstila” adlı sokak gösterisiyle sona erecek.

Haberdar