Mimesis Haber/ Açılışını Kültürel Çoğulcu Günler kapsamında Maya Sahnesi’nde 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde “Venedik’ten İstanbul’a Modern Ermeni Tiyatrosu’nun İlk Adımları ” söyleşisi ile gerçekleştiren İstanbul Amatör Tiyatrolar Şenliği etkinlikleri devam ediyor. Berberyan Kumpanyası ile BGST Tiyatro Boğaziçi’nin “Muhsin ve Vahram” oyunu ve Getronagan Lisesi öğrencilerinin, Trabzon doğumlu eski bir Getronagan mezunu olan ünlü Ermeni yazar Levon Zaven Sürmeliyan’ın (1905-1995) “I Ask You, Ladies and Gentlemen” adlı otobiyogrofik romanından hareketle hazırladıkları “Sürmeliyan’ın Yaşamı” adlı gösteriyle renklenen şenlik, 3 Mayıs Cuma gününden itibaren ise kapılarını üniversite tiyatrolarına açacak.
3 Mayıs Cuma günü saat 19.00’da, İTÜ Taşkışla Sahnesi, Moliere’e ait “Scapin’in Dolapları” oyunu ile Boğaziçi Üniversitesi ÖFB Demir Demirgil Salonu’nda karşımızda olacak.
Şenlik programının devamı ise şu şekilde:
3 Mayıs Cuma
19:30 Oyun:“Scapin’in Dolapları” / Moliere – Taşkışla Sahnesi (İstanbul Teknik Üniversitesi)
Yer: Boğaziçi Üniversitesi – ÖFB Demir Demirgil Salonu
5 Mayıs Pazar
12:00 Oyun: “Hıdırellez” / Firuze Engin – Yaşayan Tiyatro (Anadolu Üniversitesi)
Yer: Boğaziçi Üniversitesi – ÖFB Demir Demirgil Salonu
15:30 Panel: Tiyatroda Telif
Konuşmacılar:
*Bilal Akar (Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları Üyesi)
*Başak Ergil (Çevirmen/ÇEV-DER Yönetim Kurulu Üyesi)
*Kerem Kurdoğlu (Oyun Yazarı)
*Prof. Dr. Savaş Bozbel (Hukukçu/Akademisyen)
*Yılmaz Öğüt (Yayıncı/Mitos Boyut Yayınevi)
*Moderatör: Duygu Dalyanoğlu (Mimesis)
Yer: Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs – Natuk Birkan İbrahim Bodur Oditoryumu
6 Mayıs Pazartesi
19:00 Oyun: “Pop Corn” / Ben Elton -Ankara Tıp Oyuncuları
Yer: Boğaziçi Üniversitesi – ÖFB Demir Demirgil Salonu
7 Mayıs Salı
20:30 Oyun: “Mahmud ile Yezida” / Murathan Mungan – TİMİS (İstanbul Teknik Üniversitesi)
Yer: Boğaziçi Üniversitesi – ÖFB Demir Demirgil Salonu
10 Mayıs Cuma
18:00 Oyun: “İmparatorluk Kuranlar/Şümürz” / Boris Vian – MİFTOK (Marmara Üniversitesi)
Yer: İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi (tiyatro salonu )
11 Mayıs Cumartesi
14:00 Oyun: “Çingene’nin Şarkısı” (kolaj) / Federico Garcia Lorca – Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları
18:30 Oyun: “Don Cristobita ile Dona Rosita’nın Acıklı Güldürüsü” / Federico Garcia Lorca – Yeditepe Üniversitesi Oyuncuları
Yer: İTÜ Ayazağa Kampüsü – Kültür Sanat Birliği Oditoryumu (Büyük Salon)
14 Mayıs Salı
18:00 Oyun: “Joko’nun Doğum Günü” / Roland Topor – İÜ Zemin Kat Oyuncuları (İstanbul Üniversitesi)
Yer: İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi (tiyatro salonu )
25 Mayıs Cumartesi
14:00 Oyun: “Ghetto” / Joshua Sobol – Ege Üniversitesi Tiyatro Topluluğu
19:00 Oyun: “At” / Gyula Hay – İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Tiyatro Kulübü
Yer: Boğaziçi Üniversitesi – Garanti Kültür Merkezi Ayhan Şahenk Salonu
2 Haziran Pazar
16:00 Oyun: “Askerlik Hikayeleri” (Deneme Gösterimi) – Tiyatro Boğaziçi
Yer: Boğaziçi Üniversitesi – ÖFB Demir Demirgil Salonu